Kilőtték a tűzszünetet Szíriában
Úgy tűnik, hamvába holt Kofi Annan tűzszüneti terve Szíriában. Az ENSZ egykori főtitkára – a világszervezet és az Arab Liga szíriai ügyben illetékes különmegbízottja – által kidolgozott menetrend szerint Damaszkusz kivonta volna erőit a lázadó városokból, és Bassár el-Aszad rezsimje párbeszédet kezdett volna a politikai átmenetről, lezárandó az egy éve húzódó, eddig kilencezer civil életét követelő polgárháborút. Ágyútűz zúdult Homszra és Hamára kedd hajnalban – tudatta a BBC. Kisebb összecsapások is voltak a hadsereg és a lázadók között az éjszaka a török és a libanoni határ közelében, így bizonyos, hogy nem jön létre kedden a várt tűzszünet. (Törökországban mintegy 24 ezer szíriai menekült van ideiglenes táborokban. Az egyik menekülttábort Kofi Annan kedden meglátogatta.)
Kofi Annan az újabb bombázás ellenére még optimista. -Úgy gondolom, hogy korán van még ahhoz, hogy lemondjunk a béketervről. A terv még mindig nem került le az asztalról, és mindannyian a megvalósításáért harcolunk. A tervet az ENSZ és a szíriaiak is jóvá hagyták, és úgy tűnik, hogy az ellenzék is hajlandó lenne igazodni hozzá, ha a kormány eleget tesz a tervnek - mondta Annan, aki hozzátette, hogy a vérengzés már túl régóta tart, ezért éppen itt lenne az ideje, hogy a felek letegyék a fegyvert.
Libanon is tiltakozott, miután egy operatőre halálos lövést kapott Libanon északi részén. A határon átívelő konfliktussal kapcsolatos felelősséget Damaszkusz elhárította, azt állítva, hogy a lövéseket a fegyveres lázadók adták le.
Damaszkusz már korábban is jelezte, hogy nem tekinti kötelező dátumnak április tizedikét, hiszen az erők kivonása attól függ, mennyire tartja be a tűzszünetet az ellenség. (A teljes tűzszünetnek valójában 12-én kellene beállnia, mert az erők kivonása után erre 48 órát kapott Annan terve szerint a két harcoló fél.) A szíriai vezetés szerint semennyire, így nem volt mód az erők kivonására. Ráadásul Damaszkusz azzal vádolja Törökországot, hogy fegyverekkel támogatja az ellenállókat, a tűzszünet tehát külföldi beavatkozás miatt nem jöhetett létre. A felkelők Szíriai Szabad Hadserege (SLA) visszautasította a damaszkuszi vádakat, és közölte: a felkelők készek a tűzszünet betartására.
Ettől hivatalosan Damaszkusz sem zárkózik el. – Reméljük, hogy mielőbb megfigyelők jöhetnek az országba, akik mindkét oldalon hathatósan fogják ellenőrizni a tűzszünet betartását – jelentette ki a Moszkvában tárgyaló szíriai külügyminiszter. Valid Muallem megjegyezte, hogy a korábbi megfigyelők – az Arab Liga megbízásából januárban vizsgálódó misszió tagjai – nem voltak eléggé objektívek.
Orosz tárgyalópartnere a sajtótájékoztatón kijelentette: Moszkva bízik benne, hogy mielőbb folytatódnak a megbeszélések az ENSZ és Szíria között. – Reméljük, hamarosan megérkeznek Szíriába a megfigyelők, hogy objektív képet adhassanak arról, mi módon teljesítik a felek vállalt kötelezettségeiket – fogalmazott Szergej Lavrov.
Moszkvának azért is érdeke a helyzet normalizálása, mert Pekinggel együtt ő akadályozta meg, hogy az ENSZ BT szankciókat is javasló határozatot fogadjon el. Oroszország szerint a határozat utat nyitott volna külföldi erők beavatkozásának, hasonlóan Líbiához. (Akkor Moszkva tartózkodásával ment át a határozat, ma az orosz fél úgy látja, hogy a NATO visszaélt a mandátumával, és egyértelműen a felkelők oldalán avatkozott be, megbuktatva ezzel Moammer Kadhafit.)
Vlagyimir Putyin kormányfő – aki májusban visszaül az elnöki székbe – korábban utalt rá, hogy az arab világban végbement változások nemegyszer külföldi gazdasági érdekek mentén zajlottak le, és ennek következtében orosz üzleti érdekek is sérültek. Szíria az egyik legfontosabb felvásárlója az orosz haditechnikának, jelenleg mintegy ötmilliárd dollár értékben van érvényes szerződése az Aszad-rezsimmel.