Kilóra megvennék a klímaváltozás elleni harcot
Ez utóbbit hírt Csang Kao-li (Zhang Gaoli), a távol-keleti ország miniszterelnök-helyettese jelentette be az ENSZ New York-i csúcstalálkozóján.
Hollande és Csang New Yorkban Alain Jocard / Reuters |
Csang bejelentése szerint Kína azt tervezi, hogy 2020-ig a GDP 45 százalékáig fogja csökkenteni a károsanyag-kibocsátásának mértékét. „Minden országnak követnie kéne a zöld és alacsony szén-dioxid-kibocsátás útját, amennyire azt az ország lehetőségei megengedik" – mondta a miniszterelnök-helyettes.
Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai elnök nem vesz részt a találkozón, amerikai kollégája, Barack Obama viszont igen. Ő többek között úgy nyilatkozott, a klímaváltozás gyorsabb, mint azok az erőfeszítések, amik ennek megállítását célozzák. Korábban arról is szólt, hogy mint a világ két vezető szén-dioxid-kibocsátó országa, az Egyesült Államok és Kína „felelőssége, hogy a küzdelem élére álljanak, de ebből a küzdelemből minden nemzetnek ki kell vennie a részét. „Felfedeztük a szerepünket ennek a problémának a kialakításában, és most a mi feladatunk, hogy harcoljunk ellene" – mondta Obama.
Ezzel a kínai fél is egyetértett: „Mint egy nagyobb ország felelőssége, egy olyan fejlődő ország, mint Kína, nagyobb erőfeszítéseket tesz, hogy megállítsa a klímaváltozást" – fogalmazott Csang.
A mostani ülés egyébként a legnagyobb klímaváltozás elleni konferencia a 2009-es koppenhágai óta. A találkozó célja, hogy ösztönözze az ENSZ-tagországokat arra, hogy jövőre Párizsban írják alá a globális klímaváltozási egyezményt. „Soha ennyi vezető nem gyűlt össze, hogy a klímaváltozással kapcsolatos lépéseket tegyen" – emlékeztetett Ban Ki Mun ENSZ-főtitkára.
Francois Hollande francia elnök a New York-i csúcson egymilliárd dollárt ajánlott fel, hogy segítse a szegény országokat megbirkózni a növekedő hőmérséklet hatásaival, Norvégia pedig 147 millió dollárt ajánlott fel Libériának, hogy az afrikai ország 2020-ig leállítsa az erdőirtást.