Kilépéssel fenyegeti Nagy-Britannia az Európai Uniót
Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból, ha a szervezet nem hajt végre intézményi és gazdasági reformokat – jelezte szerdán George Osborne brit pénzügyminiszter. A politikus a kormányon lévő konzervatívokhoz közel álló kutatóközpont, az Open Europe közönsége előtt tartott előadásban figyelmeztetett, hogy reformok nélkül az EU hanyatlásra van ítélve. Szerinte ennek – a versenyképesség hiányának – a jele, hogy amíg a szervezet gazdasága az elmúlt hat évben stagnált, India teljesítménye az egyharmadával, Kínáé ötven százalékkal nőtt. „Egy egyszerű választásról van szó: reform vagy hanyatlás. A mi elhatározásunk világos. Végrehajtjuk a reformot, aztán az emberekre bízzuk a döntést – utalt Osborne arra a népszavazásra, amelyet David Cameron kormánya 2017-ben rendezne a brit EU-tagságról.
Osborne figyelmeztetésével párhuzamosan röppent fel egyébként a hír, hogy egy konzervatív képviselőnek, Bernard Jenkinnek több mint száz párttársa támogatását sikerült megnyernie egy levélhez, amely fellépésre szólítja Cameront azért, hogy a brit parlament vétójogot kapjon minden brüsszeli direktíva, törvény és korlátozás felett. Ez gyakorlatilag felszámolná a közös piacot, amelyet az EU-ban az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a személyek szabad áramlása jelent. A vétójogot London aligha fogja megkapni az EU-tól, de Osborne szerdán jelezte, hogy Cameron ettől függetlenül is szeretné, ha Brüsszel változtatna a játékszabályokon, és a jövőben a 18 eurózóna-ország nem szavazhatná le azt a tízet, amely még nem csatlakozott az övezethez.
Felidézte, amit Angela Merkel német kancellár mondott egyszer, hogy amíg az EU-ban a Föld lakóinak mindössze a hét százaléka él, a szervezet 25 százalékkal járul hozzá a világgazdaság teljesítményéhez, a jóléti kiadások ötven százalékát pedig itt költik el. „Ez így nem mehet tovább” – vélte a politikus.