Kikosarazták a cseh államfőt

Két orosz értelmiségi nem volt hajlandó kedden este átvenni a cseh állami kitüntetést Milos Zeman elnök orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos megnyilvánulásai miatt. Mindketten, továbbá a már elhunyt Natália Gorbanyevszka in memoriam, azért részesültek voltak magas rangú elismerésben, mert 1968. augusztus 25-én a moszkvai Vörös téren tiltakoztak Csehszlovákia katonai megszállása és a Prágai Tavasz sárba tiprása miatt, amiért a szovjet hatóságok meghurcolták valamennyiüket.

"Nem megyünk el a Hradzsinba, s nem fogadjuk el a kitüntetést Milos Zemantól, aki egyértelműen Vlagyimir Putyin pártján áll. A mi jelszavunk annak idején az volt, hogy az önök szabadságáért és a miénkért küzdünk. Ebből az elvünkből jottányit sem engedünk. Napjainkban az orosz elnök alig álcázott kelet-ukrajnai katonai inváziója mindannyiunkat veszélyeztet, mert a szabadság oszthatatlan, vagyis a cseheket, az ukránokat, a krími tatárokat és az oroszokat egyaránt és egyformán megilleti, s ha bárhol korlátozzák, semmibe veszik, akkor mindannyiunkat korlátoznak és sértenek" - indokolta elhatározásukat a Právo napilapnak adott nyilatkozatában jelenleg az Egyesült Államokban élő Pavel Litvinov fizikus.

Kollégája, Viktor Fajnberg filológus pedig emlékeztetett arra, hogy a cseh elnök többször hangoztatta: Ukrajnában valójában polgárháború dúl és hisz Szergej Lavrov moszkvai külügyminiszternek, aki szerint nincsenek ott orosz katonák.

"Cseh értelmiségiek is tiltakoztak államfőjük kijelentései miatt, amelyekkel tulajdonképpen kétségbe vonta a NATO vezetőinek szavahihetőségét, akik egyértelmű bizonyítékok alapján orosz agresszióként minősítik az elmúlt hónapok ukrajnai eseményeit" - mutatott rá a nyelvtudós.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.