Kijevben újra felcsaptak a lángok

Vitalij Zaharcsenko ukrán belügyminiszter szerint hiábavaló minden erőfeszítés a válság párbeszéd útján történő rendezésére. Kijev kormányzati negyedében most is égnek a barikádok, Mikola Azarov miniszterelnök pedig hajlandó lemondani, de az elnök, Viktor Janukovics elnök távozását nem tartja reális követelésnek.

Hiábavaló minden erőfeszítés a politikai válság párbeszéd útján történő rendezésére. A tüntetőknél fegyverek vannak, a zavargásokat radikálisok szítják – figyelmeztetett szombaton Vitalij Zaharcsenko ukrán belügyminiszter a Kijevben napok óta tartó kormányellenes zavargások kapcsán. Az ukrán főváros kormányzati negyede szerda óta véres összetűzések színhelye a tüntetők és a rohamrendőrök között. A harcokban nem hivatalos közlések szerint eddig öt ember halt meg. Négyüket lelőtték, a hatóságok viszont azt állítják, hogy nem a kivezényelt biztonságiak, hanem valakik maguk a tüntetők közül végeztek velük.

Hogy Zaharcsenko figyelmeztetése karhatalmi fellépés előjele-e a tüntetők ellen, az egyelőre nem világos, de abban a belügyminiszternek valamelyest igaz van, hogy az erőfeszítések hiábavalónak tűnnek. Bár az első számú ellenzéki vezérré előlépett Vitalij Klicskónak, az UDAR (Ütés) párt elnökének sikerült elcsitítania a zavargásokat a Viktor Janukovics elnökkel folytatott tárgyalások idejére, az ellenzék kezéből kezd kicsúszni az ellenőrzés. Péntek éjjel a kormányellenes tüntetők radikálisai autógumikból újra barikádokat emeltek a parlament épületéhez és a kormányzati negyedhez vezető Hrusevszkij utcában, a biztonságiakat pedig a kedvenc fegyvernek számító Molotov-koktéllal, és kövekkel dobálták meg.

Helyszíni jelentések szerint Kijevnek ez a része csatatér, amelyen középkori háborúkat idéző katapultokat, botokkal, baseball-ütőkkel és vasrudakkal a kezükben cirkáló alakokat, és a tüntetők szerte a környéken égő tábortüzeit látni. A  fő követelése már rég nem az EU-integráció – mint volt november 21-én, a Függetlenség terén kezdődött demonstrációsorozat első fázisában –, hanem a kormány és Janukovics lemondása.

Ami Zaharcsenkót illeti, az ő menesztése az egyik fő ellenzéki feltétel volt a rendezéshez a gyülekezési és szabadságjogot korlátozó törvénycsomag eltörlése, a speciális belügyi alakulat, a Berkut feloszlatása és egy vizsgálóbizottság felállítása mellett, amely a rendőrségi erőszakcselekményeket vizsgálná. Mindez már nem csak a radikálisok, de Klicsko szerint sem elég. Janukovics pénteken ugyan jelezte, hogy hajlandó engedményekre – például a törvénycsomag eltörlésére és a kormánxy átalakítására – a pénteki tárgyalások után az UDAR elnöke mégis azt mondta, az ellenzék az államfő távozását követeli.

A halálos áldozatokon kívül a zavargások négy napja alatt 1250 ember sérült meg, belügyminisztérium pedig korábban arról tett bejelentést, hogy a tüntetők elrabolták a Berkut három tagját, és bár egyet később szabadon engedtek, a másik kettő sorsáról semmit nem lehet tudni. A tüntetések egyik vezetője, Ihor Zsdanov politikai elemző ezt cáfolta.

Szombat délelőtt a tüntetők rövid időre megszállták az energiaügyi minisztérium épületét is, amit hatósági részről „terrorcselekményként” ítéltek el, de Zaharcsenko figyelmeztetése ellenére egyelőre mindenki láthatóan keresi a lehetőséget a párbeszédre. A kormány és az ellenzék a leginkább a nemzetközi közvetítésben bízik, amire Mikola Azarov miniszterelnök a Világgazdasági Fórum éppen zajló davosi csúcsán Svájcot kérte fel. Davosba elment egyébként a tüntetések egyik nagy külső támogatója, Petro Porosenko milliárdos üzletember, volt gazdasági miniszter is. Ő szombaton egy panelbeszélgetésen azt mondta, Kijev most robbanásveszélyes, és a kormány csak komplikálja a helyzetet, ha úgy viselkedik, mintha semmi nem történne az országban.

Azarov szombaton jelezte, hogy ha ez segít a belpolitikai válság rendezésében, ő a maga részéről hajlandó lemondani, de Janukovics távozását nem tartja reális ellenzéki követelésnek. Az ukrán kormányfő a a Neue Zürcher Zeitungnak és a Le Temps-nek adott interjúban beszélt erről.

Janukovics szombat délután újra leült tárgyalni az ellenzékkel. Az elnöki hivatal közlése szerint az egyeztetésen minden parlament párt vezetése képviselteti magát

A tüntetőknek már nem elég, amit az elnök ígér
Anti-government protesters gather at a barricade at the site of clashes with riot police in Kiev January 25, 2014. About 100 anti-government protesters tried to seize Ukraine's main energy ministry building in central Kiev on Saturday, Energy Minister Eduard Stavytsky said. REUTERS/Vasily Fedosenko (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.