Újraépítették a barikádokat Kijevben
Helyszíni beszámolók szerint a Függetlenség terén ezúttal nem jelentek meg rohamrendőrök. A tüntetők a főtéren felállított színpadon fellépő művészek előadásait hallgatták, illetve újraépítették a barikádokat, amelyeket előző éjszaka bontottak el a rohamrendőrök, miután kiszorították a térről a demonstrálókat.
Csütörtök délelőtt mintegy ötezren gyűltek össze a főügyészség épülete előtt követelve a fogva tartott tüntetők szabadon engedését, illetve az erőszakos rendőri akciók felelőseinek megbüntetését.
Építési törmelékkel megtöltött zsákokból, illetve jégből és hóból húzták fel a demonstrálók az úttorlaszokat, amelyek néhol már elérik a három-négy méteres magasságot.
A szónokok arról tájékoztatták a demonstrálókat, hogy vidékről érkeztek hozzájuk újabb tüntetők, öt-öt autóbusszal az ország nyugati részéből, Ivano-Frankivszk és Volin megyéből. A kárpátaljai Ungváron is mozgósították a demonstrálókat, onnan is várhatóan érkeznek újabb tüntetők az ukrán fővárosba.
December 17-én ül össze az ukrán-orosz államközi bizottság. Mikola Azarov miniszterelnök közlése szerint a kormány most dolgozik egy sor kétoldalú dokumentum előkészítésén.
"Lehet, hogy Moszkva túl kemény lépéseket alkalmazott"
Lehetséges, hogy Moszkva túl kemény lépéseket alkalmazott Ukrajnával szemben, de azokat kizárólag a jogi keretek között tette - ezt Igor Suvalov, az orosz miniszterelnök első helyettese mondta csütörtökön, washingtoni látogatása során. A politikus orosz újságíróknak fejtette ki véleményét azokról a tárgyalásokról, amelyeket a Kreml folytatott Ukrajnával az orosz-fehérorosz-kazah vámunióhoz való csatlakozásról. Moszkva ellenlépésekkel fenyegette meg Kijevet, ha az európai uniós szabadkereskedelmi övezethez csatlakozik.
Suvalov közölte, hogy Oroszország kész bármilyen formátumban tárgyalni Ukrajnával a vámuniós kapcsolatokról. Azt is kijelentette, hogy a szomszédos ország maga dönti el, tovább folytatja-e a tárgyalásokat az uniós szabadkereskedelmi övezetről, vagy szorosabb gazdasági kapcsolatokra törekszik Oroszországgal.
Kijev ígéretet tett Washingtonnak
A Pentagon közlése szerint Kijev ígéretet tett arra, hogy nem veti be a hadsereget a tüntetők ellen. Chuck Hagel védelmi miniszter telefonon konzultált ukrán kollégájával, és önmérsékletre szólította fel.
Biztosította az ukrán kormányzat az Egyesült Államokat szerdán arról, hogy nem áll szándékában katonákat vezényelni a kormányellenes tüntetések résztvevői ellen. Ezt az amerikai védelmi minisztérium szóvivője közölte azt követően, hogy a tárca vezetője, Chuck Hagel telefonon konzultált ukrán kollégájával, Pavlo Lebegyevvel.
A beszélgetésre elsősorban azért került sor, mert a rohamrendőrség kijevi fellépése az Egyesült Államokban aggodalmakat váltott ki a hadsereg bevetését illetően is. A Pentagon szóvivője, Carl Woog közlése szerint Hagel önmérsékletre szólította az ukrán hatóságokat, és figyelmeztetett arra, hogy milyen veszélyekkel járhat, ha a hadsereget bármilyen formában bevonják a tüntetések megtörésébe.
Woog szerint Lebegyev arról biztosította amerikai kollégáját, hogy Viktor Janukovics elnök álláspontja szerint nem mozgósítanak fegyveres erőket a tüntetők ellen. Az ukrán miniszter azt is megígérte, hogy Hagel üzenetét személyesen adja át az államfőnek.
Az Egyesült Államok minden nyomásgyakorlási eszközt mérlegel, hogy rábírja az ukrán vezetést a tüntetők meghallgatására, és nem zárja ki a szankciók lehetőségét sem - jelentette ki szerdán a külügyminisztérium szóvivője. "Minden politikai választási lehetőség az asztalon van, beleértve a szankciókat is, de még semmilyen döntés nem született, ezt természetesen még ki kell értékelni" - mondta Jen Psaki Washingtonban újságíróknak.