Kijárási tilalom van Nigériában
24 órás kijárási tilalmat rendeltek el a nigériai Kano városában, miután tegnap éjjel összehangolt bombatámadásban legalább heten haltak meg. A célpontok közt volt a helyi rendőrkapitányság, és a külső kerületekből is fegyverropogást hallottak. A merényleteket a Boko Haram iszlamista szélsőséges csoport vállalta magára, írja a BBC, de ők állnak a nagyrészt muszlimok lakta északon a keresztények elleni, nemrég lezajlott erőszakhullám mögött is.
A péntek esti bombatámadásban először csak hét áldozatot említettek. Később már húsz, a legújabb hírek szerint 120 áldozata volt a város különböző részeiben történő robbantásoknak. Az áldozatok száma azonban ennél több is lehet. A rendőrség közleménye szerint a célpontok közt négy rendőrkapitányság, az állambiztonsági hivatal és az útlevélkiadók, illetve bevándorlási hivatalok álltak. A sebesültek közt külföldiek is vannak, mivel a robbanások egyike a nagyrészt indiai és libanoni menekültek lakta negyed mellett történt. Egy szemtanú szerint négy robbanás volt, az egyik robbantó pedig motoron menekült el. A nigériai televízió szerint egyik riporterük is az áldozatok között van.
Eközben az ország kereskedelmi fővárosában, Lagosban civil aktivisták szerveztek volna tömegtüntetést szombatra, de a támadások hírére lemondták azt. Döntésüket azzal indokolták: nem akarják, hogy a kormány korrupciója és a városban tapasztalható katonai jelenlét ellen szervezett tüntetésükön újabb merényletet kövessenek el a könnyen beszivárgó iszlamista terroristák.
A kijárási tilalom minimum 24 órán át, de legalább addig tart, amíg fel nem függesztik. A rendőrség és a katonaság úttorlaszokat állított fel percekkel a robbantás után.
A Boko Haram elismerte a merényleteket. Szóvivőjük, Abul Qaqa újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy azért követték el őket, mert a városi hatóságok visszautasították, hogy letartóztatott iszlamistákat engedjenek szabadon. A terroristacsoport 2010-ben tűnt fel a színen, mikor kormányzati célpontokra lőtt a székhelyének számító Maiduguri városában. Sokszor felhozzák támadásuk indokaiként egykori vezetőjük, Juszuf Muhammed halálát is, akit rendőrségi intézkedés közben ért a halál.