Kihallgatták Mohamed Murszit

A belbiztonsági szolgálat a puccsal leléptetett egyiptomi elnököt arról faggatta, miként, milyen körülmények között szökött meg a börtönből 2011 elején, a Hoszni Mubarak akkori elnök hatalmát megdöntő lázadás idején.

Kihallgatták vasárnap Mohamed Murszi megbuktatott egyiptomi elnököt. A belbiztonsági szolgálat a puccsal leléptetett egyiptomi elnököt arról faggatta, miként, milyen körülmények között szökött meg a börtönből 2011 elején, a Hoszni Mubarak akkori elnök hatalmát megdöntő lázadás idején - közölték egyiptomi igazságügyi források. Vasárnap nemcsak Murszit, hanem a Muzulmán Testvériség más képviselőit is kihallgatták az ügyben. A belbiztonsági szolgálat arra keresi a választ, hogy a Muzulmán Testvériség kapott-e segítséget olyan külföldi szervezetektől, mint például a palesztin Hamász vagy a libanoni Hezbollah. Júniusban egy egyiptomi bíróság megállapította e két szervezet szerepét.

Az ügyészség szombati bejelentése szerint kémkedés, tüntetők meggyilkolására való felbujtás és gazdasági károkozás gyanújával indul vizsgálat Murszi és nyolc társa ellen. Köztük van Mohamed Badíe, a Muzulmán Testvériség szellemi vezére, valamint Eszám al-Erján, a szervezet politikai pártjának, az Szabadság és Igazság Pártnak (FJP) a  helyettes vezetője. A kihallgatás helyszínéről semmit nem tudni, mint ahogy azt is csak sejteni lehet, hogy a hatalom éléről július 3-án elmozdított elnököt a köztársasági gárda egyik kairói főhadiszállásán őrzik.

Vasárnap letette a hivatali esküt Kairóban a nemzetközi kapcsolatokért felelős egyiptomi alelnökké kinevezett Mohamed el-Baradei, a megbuktatott Mohamed Murszi elnök világi ellenzékének egyik vezéralakja - közölte az ideiglenes elnökség. A korábban a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ) vezető Nobel-békedíjas kinevezését a posztra kedden jelentette be az elnöki hivatal szóvivője, néhány órával a közgazdász Hádzim el-Beblávinak a miniszterelnökséggel való megbízása után. Ez utóbbi tisztségre a 71 éves Baradeit is esélyesnek tartották. Ugyancsak vasárnap vált ismertté vált, hogy Nabíl Fahmi, Egyiptom volt washingtoni nagykövete lesz az ideiglenes kormány külügyminisztere. Fahmi vasárnap jelentette be, hogy elfogadta Hádzim el-Beblávi megbízott egyiptomi miniszterelnök felkérését, és vállalja a külügyminiszteri tisztséget. Ahmed Galál liberális közgazdász is vasárnap közölte: elfogadta a felkérést, hogy ő legyen az új, ideiglenes kormány pénzügyminisztere. Mohamed Amín el-Mahdi magas rangú bíró pedig szintén bejelentette, hogy hajlandó vezetni az igazságügy-minisztériumot. Beblávi külön-külön találkozik az új kabinet miniszterjelöltjeivel, amely várhatóan néhány napon belül megalakul.

A másfél héttel ezelőtti puccsot vezénylő tábornok, Abdel-Fattah esz-Szíszi védelmébe vette Murszi eltávolítását, azt hangoztatva, hogy a nép akarata szerint cselekedett az előző kormány botlásai után. A hadsereget a nép szólította fel cselekvésre - jelentette ki a tábornok az első beszédében azóta, hogy július 3-án eltávolították a hatalomból Murszi államfőt. Mint mondta, senki sem diktálhat vagy kényszeríthet ki olyan utat vagy gondolatot, amelyet az emberek nem fogadnak el. Az elnök az ellene indult tömegtüntetésekkel elvesztette legitimitását - tette hozzá Sziszi. A főparancsnok hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egyetlen csoport, szervezet sem lesz kizárva a politikából. „Kivétel nélkül minden politikai erőnek tudnia kell, hogy mindenki számára van lehetőség a politikai életben, és egyetlen ideológiai mozgalom számára sem tilos a részvétel” - hangoztatta.

Az egyiptomi főállamügyész elrendelte vasárnap az eddig kormányzó Muzulmán Testvériség 14 vezetőjének vagyonbefagyasztását - közölték igazságügyi források. Az érintettek között van Mohamed Badíe, a Muzulmán Testvériség vezetője és helyettese, Hairát as-Sáter, valamint a testvériség politikai pártjának helyettes vezetője, Eszám al-Erján - tették hozzá a források.

Eközben mielőbbi választásokra sürgette Egyiptomot vasárnap Catherine Ashton, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben. A lehető legfontosabb, hogy Egyiptom gyorsan visszatérjen egy legitim kormányzathoz és a demokratikus struktúrákhoz - hangoztatta Ashton, hozzátéve, az EU főleg a demokratikus választások megtartására buzdítja Kairót. A főképviselő nyomatékosan felszólította az FJP-t, hogy vegyen részt a béke folyamatában. A Muzulmán Testvériség, amelyhez a megbuktatott elnök is tartozik, eddig elutasította a részvételt az alakuló ideiglenes kabinetben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.