Kiengedték a mianmari ellenzék vezérét

A Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji több mint hét éve tartó házi őrizetből szabadult. „Nyugodtnak kell maradnunk, mert csak akkor érhetjük el céljainkat" - mondta a politikus asszony több száz ünneplő híve előtt.

Hírügynökségek egy neve elhallgatásához ragaszkodó mianmari illetékesre hivatkozva közölték a szabadulás hírét, amelyet először saját pártja és a kormány sem jelentett be hivatalosan. Aung Szan Szú Kji házából kilépve beszédet intézett az eléje ünnepelni sereglő több száz fős tömeghez. „Nyugodtnak kell maradnunk, és beszélnünk kell. Az embereknek egyetértésben kell dolgozniuk, mert csak akkor érhetjük el céljainkat" - mondta, mielőtt visszatért volna házába pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért vezetőivel.

Aung Szan Szú Kji  virágot vesz át támogatóitól ranguni háza előtt
Rangun, 2010. november 13. AUNG SZAN SZÚ KJI (Aung San Suu Kyi), a mianmari (burmai) ellenzéki Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) Nobel-békedíjas elnöke egy csokor virágot vesz át támogatóitól ranguni (Yangon) háza előtt 2010. november 13-án, miután a Mianmart uraló katonai junta kiengedte több mint hét éve tartó házi őrizetéből. A 65 éves ellenzéki vezető az elmúlt 21 évből több mint 15 évet fogságban töltött. (MTI/EPA)

Később egy magas rangú mianmari kormányzati vezető közölte, a mianmari katonai kormányzat nem szabott semmiféle előfeltételt Aung Szan Szú Kji házi őrizetének feloldásához, így a politikus teljes egészében szabadságot élvez. Több nyugati fővárosban felszólították a katonai juntát, hogy a jövőben semmilyen módon ne akadályozza a Nobel-békedíjas politikus tevékenységét, biztosítsa teljes mozgásszabadságát. Eközben a mianmari televízióban bejelentették az Aung Szan Szú Kji szabadon engedéséről szóló hírt. A híradás szerint jó magaviselete miatt részesült amnesztiában az ellenzéki vezető.

A 65 éves Nobel-békedíjas asszonynak már tavaly szabadulnia kellett volna, ám a katonai junta a házi őrizetet 18 hónappal meghosszabbította, miután egy amerikai férfi úszva megközelítette lakhelyét. A vietnami háborús veteránnak saját bevallása szerint küldetése volt kiszabadítani Szú Kjit.

A világ egyik leghíresebb politikai foglyának szabadon engedése szűk egy héttel azután került sor, hogy húsz év után Mianmarban vasárnap választásokat tartottak, amelyeken a katonai junta támogatásával működő Szövetségi Szolidaritás és a Fejlődés Pártja (USDP) a parlamenti mandátumok 80 százalékát szerezte meg. Szú Kji pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) bojkottot hirdetett a szavazásra, összhangban a nyugati országokkal, amelyek szerint az eredményeket meghamisították, és valódi céljuk a tekintélyuralom állandósítása volt.. Az NLD húsz évvel ezelőtt megnyerte a megméretést a junta pártjával szemben. Vezetője azóta összesen 15 évet töltött házi őrizetben.

„Kedvező fény"

A világ vezető politikusai és nemzetközi emberjogi szervezetek üdvözölték szombaton a mianmari katonai kormányzat döntését Aung Szan Szú Kji szabadlábra helyezéséről, de egyúttal követelték a többi mianmari politikai fogoly elengedését.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár rámutatott: a demokrácia és a nemzeti megbékélés megköveteli, hogy minden mianmari polgárnak joga legyen részt venni az ország belpolitikai életében. A dél-koreai politikus azt reméli, hogy a junta többé nem korlátozza a Nobel-békedíjas Szú Kji mozgásszabadságát, és a többi politikai fogoly elengedésével megszilárdítja gesztusát. Navi Pillay, az ENSZ emberi jogi főbiztosa olyan pozitív jelzésként értékelte a történteket, amelyek azt mutatják, hogy a ranguni vezetés kész előrelépni és szembenézni a nemzeti megbékélés szükségességével és a demokratikus átmenet jelentette kihívással. A főbiztos ugyanakkor sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy Aung Szan Szú Kjit nem a november 7-i parlamenti választások előtt helyezték szabadlábra, noha a világszervezet főtitkára ezt kérte.

Barack Obama amerikai elnök kiemelte, mianmari rezsimnek messze nem sikerült elszigetelni és hallgatásra kárhoztatni Aung Szan Szú Kjit, aki folytatta „bátor küzdelmét a demokráciáért és a változáskért. "Ő az én hősnőm, az ihlet forrása mindazoknak, akik az emberi jogok helyzetének javításáért dolgoznak Burmában és szerte a világon" - mondta, hozzátéve az Egyesült Államok reményei szerint egy napon minden mianmari megszabadul a félelemtől és az üldözéstől. David Cameron brit miniszterelnök szerint a demokráciáért folytatott küzdelem jelképét, Aung Szan Szú Kjit már rég szabadon kellett volna engedni. Házi őrizetben tartása az igazságszolgáltatás megcsúfolása volt, amely kizárólag a mianmari ellenzék elhallgattatását célozta - mondta Cameron. Külügyminisztere, William Hague felszólította Rangunt, hogy engedje ki a börtönből a több mint 2200 politikai elítéltet, és kezdjen érdemi párbeszédet Szú Kijvel, csakúgy mint az ellenzékkel és az etnikai csoportokkal. Angela Merkel német kancellára örömét és megkönnyebbülését fejezte ki a hír hallatán. „Aung Szan Szú Kji az emberi jogokért világszerte folytatott küzdelem jelképes alakja. Pacifizmusa és meg nem alkuvása mintaképpé tette" - mondta a kacellár. Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter előrelépésről beszélt. Tokió azt reméli, hogy a mianmari kormány "a jövőben további pozitív intézkedéseket tesz az emberi jogok helyzetének javítása, a demokrácia és a nemzeti megbékélés megteremtése érdekében.

A Human Righs Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet viszont „cinikus fortélyként" bélyegezte meg a junta döntését, amelynek szerinte az a célja, hogy elvonja a figyelmet az illegitim választásoktól. Ha ranguni kormány valóban növelni akarja a politikai mozgásteret a választások után, szabadon kell engednie minden politikai foglyot - jelentette ki Elaine Pearson, a HRW Ázsiáért felelős vezetője. Az Amnesty International egy igazságtalan büntetés lezárásának tekinti a döntést. „Aung Szan Szú Kji szavadon engedése csak egy PR-fogás, semmi köze a valódi reformokhoz" - hangsúlyozta Zoya Phan, a nemzetközi emberjogi szervezet koordinátora, hozzátéve, hogy a cél nem volt más, mint „kedvező fényben feltüntetni a diktatúrát a novemberi 7-i választásokon elkövetett nyilvánvaló csalások után".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.