Kibeszélők koalíciója Londonban
A lehető legjobbkor köszönt be a karácsony a brit koalíció számára: mindkét pártnak lesz ideje arra, hogy lecsillapítsák az indulataikat. Azt senki sem gondolta májusban, hogy az egymástól eredetileg oly távol álló két párt, a konzervatívok és a liberális demokraták kényszerű kormányzati együttműködése zavartalan lesz. Abban azonban talán lehetett reménykedni, hogy „libdem” vezetők meggondolatlan megjegyzései nem hozzák nehéz helyzetbe David Cameron kormányfőt és a kisebbik pártot képviselő Nick Clegg miniszterelnök-helyettest. Ám a korábban a képviselői költségtérítésekkel kapcsolatos visszaéléseket leleplező The Daily Telegraph most csepegtetve, napról napra hozza nyilvánosságra a lib-dem indiszkrécióikat.
Vince Cable-nek, az üzleti életért felelős miniszternek Cameron megnyirbálta a hatáskörét. Miután a politikus a magukat "mezei" pártaktivistáknak kiadó újságírónőknek elmondta, hogy „háborút indított” Rupert Murdoch ellen, nemigen hagyhatta nála a médiafelügyeletet. (Az ausztrál származású médiamogul a News International vállalaton keresztül többek között a brit The Times és a BSkyB televíziótársaság tulajdonosa.) Különösen nem a jelenlegi helyzetben, amikor Murdoch teljes kontrollt akar szerezni a Sky tévébirodalom felett, kritikus részesedéshez jutva ezáltal a brit tájékoztatásban.
Politikai megfigyelők egyetértenek abban, hogy Cable olyan hibát vétett, ami normális körülmények között állása elvesztésével járna. De miután a liberális demokraták nem rendelkeznek korlátlan számú fajsúlyos képviselővel, Cameron pedig nem mond le szívesen a munkájáról, és Clegg sem szeretné kockáztatni a frakció békéjét a tapasztalt közgazdasági szakember száműzésével a hátsó padsorokba – Cable maradhat.
Nos, nem Cable az egyetlen libdem, aki zavarba hozta a kormányt. Az alsóház helyettes vezetője, David Heath azt fejtette ki az őt is átejtő újságírónőknek, hogy George Osborne, a családi hátterének köszönhetően multimilliomos pénzügyminiszter nem ismeri a társadalmi valóságot, és „irritáló módon” tud viselkedni. A szociális ellátásért felelős államtitkár, Paul Burstow pedig azt találta mondani az állítólagos lib-dem szimpatizánsoknak, hogy „ne bízzanak David Cameronban”. Az önkormányzatok kormányzati felelőse, Andrew Stunell „nem tudja eldönteni, mennyire szabad komolyan venni a miniszterelnököt”.
A Konzervatív Párt „mezei” képviselőinek befolyásos 1922-es bizottsága arra szólította fel David Cameront, hogy az ünnepek után vizsgálja felül a liberális demokratákhoz fűződő viszonyát.
Az ellenzék egyelőre nem túl meggyőző teljesítményt nyújtó új vezetője, Ed Miliband számára a történtek azt bizonyítják, hogy a koalíció „kezd széthullani”. A liberális demokraták volt vezetője, Lord Steel viszont a Telegraphot vádolta meg a kormányzás „aláásásával”, és arra is figyelmeztetett, hogy a képviselők a jövőben alaposan meggondolják, beszélhetnek- e nyíltan és őszintén választópolgáraikkal.