Kiállításra vitték a kómában fekvő kormányfőt
Azért választottam őt, mert még mindig egyfajta nyílt idegvégződésként van jelen az izraeli társdalomban – magyarázta Noam Braslavsky, hogy miért Izrael volt miniszterelnökének nyitott szemmel ágyban fekvő alakját választotta életnagyságú szobra tárgyául. Ez nem csak egy szobor, hanem egy installáció, amely érzelmi állásfoglalásra készteti a nézőjét – fűzte hozzá a művész, és ami azt illeti ebben igaza is lett. Tel-Avivban kiállított szobrának ugyanis sikerült azonnal éles bírálatokat kiváltania.
Ra'anan Gissin, Sharon közeli barátja és tanácsadója leszögezte, nem így akar emlékezni arra politikusra egykor még a Bulldózer néven emlegettek szerte a Közel-Keleten. Bár kétségkívül nagyon élethűen tükrözi mostani állapotát, köze nincs ahhoz, amilyen Sharon, életében volt. Született vezetőként, a tettek embereként mindig valami újon törte a fejét, akár jó, akár rossz sült ki belőle. Személy szerint ezért is problematikus számomra ez a műalkotás – mondta Gissin.
Saron, akinek a nevét hosszú idő óta divat becsmérelni az arab világban megalapítása, 1948 óta volt az izraeli hadsereg vezetője. 1977 és 1992 között több miniszteri posztot is betöltött a Likud színeiben. Egy izraeli kormányzati bizottság közvetett felelősségét állapította meg abban a mészárlásban, amelyet libanoni milíciák hajtott végre palesztinokon az 1982-es háború alatt – háborús bűnök vádjával majdnem törvény elé is állították. 2001-ben a Likud színeiben avanzsált miniszterelnökké. Bár éveken át kiállt a ciszjordániai és gázai telepbővítések mellett, egy meglepő pálfordulást téve ő volt az, aki egyoldalú izraeli kivonulást hirdetett Gázából. Emiatt a Likudban több bírálat is érte, amíg 2005 novemberében át nem ült a Kadimába. Saron 2006 januárjában szenvedett súlyos szélütés, azóta mesterséges kómában tartják. Ebből többször is próbálták már újra felébreszteni, e kísérletek azonban nem jártak sikerrel.