Kiadják Assange-t Svédországnak

Kiadják Julian Assange-ot Svédországnak – így döntött az első fokon eljáró londoni bíróság. A legutóbb amerikai diplomáciai táviratokat kiszivárogtató WikiLeaks portál alapítóját szexuális bűncselekmények gyanújával vették őrizetbe.

A tárgyalás befejezése után két héttel hozta nyilvánosságra ítéletét Howard Riggle kerületi főbíró a WikiLeaks alapítójának kiadatási ügyében. A 39 éves Julian Assange-ot két svéd nővel szemben elkövetett nemi erőszakkal és zaklatással vádolják. Az ausztrál állampolgár nem tagadja a múlt év augusztusi szexuális cselekmények tényét, de következetesen ragaszkodik ahhoz, hogy ezekre beleegyezéses alapon került sor.

Az ítélethirdetést a sajtó felfokozott érdeklődése kísérte a belmar­shi, szigorúan őrzött börtönhöz közeli sivár bíróságon. A hallgatóság sorai­ban foglaltak helyet az egykori újságíró celeb támogatói, köztük Bianca Jagger emberjogi harcos és Jemima Khan, a pakisztáni krikettjátékos-politikus Imran Khan elvált felesége is. Ő tavaly decemberben a szabadlábon való védekezéshez szükséges óvadék letételéhez is jelentősen hozzájárult.

A világhálóra teljes terjedelmében feltett végzésben a bíró szisztematikusan cáfolta az érveket, amelyeket a védelem a negyedmillió bizalmas diplomáciai feljegyzést nyilvánosságra hozó WikiLeaks alapítójának kiadatása ellen hozott fel. Riddle bíró nem fogadta el a felvetést, hogy Marianne Ny svéd közvádlónak ne lett volna joga az európai letartóztatási parancs kibocsátására. A védőügyvédekkel szembehelyezkedve ragaszkodott ahhoz is, hogy a szexuális erőszak olyan bűncselekmény, amely kiadatást vonhat maga után.
Az elsőfokú bíróságnak nem volt kétsége afelől, hogy Julian Assange szándékosan és tudatosan menekült el a svéd igaz­ságszolgáltatás elől, elkerülve a bírósági eljárást. Riddle bíró elismerte, hogy a vádlott ellen ellenséges kampány indult Svédországban, mégis úgy véli, hogy az esetleges szabálytalanságokat is a legjobb egy helyi bíróság előtt kivizsgálni.

Assange attól tart, hogy a Svédországnak való kiadatás után a skandináv ország eleget tenne Washington nyomásának, és kiszolgáltatná az Egyesült Államoknak, ahol már kémkedés vádjával állítanák bíróság elé – és végső esetben halálbüntetés várna rá. A bíró nem fogadta el a védelemnek azt a súlyos aggodalmát sem, hogy Assange svédországi pere „nem lenne igazságos, és megsértené az emberi jogokat”. A stockholmi hatóságokat képviselő ügyvéd, Clare Montgomery kijelentette: a svéd igaz­ságszolgáltatás biztosítékokat nyújt a tisztességes eljárásra. Az Euró­pai Emberi Jogi Bíróság különben is beavatkozna, ha Assange-ra megalázó bánásmód várna a tengeren túl.

Az ítéletet higgadtan tudomásul vevő Assange védője bejelentette, hogy ügyfele megfellebbezi a döntést. A támogatói által letétbe helyezett óvadék ellenében a gyanúsított továbbra is szabadlábon védekezhet. A következő instancia a londoni felsőbíróság, de ha szükséges, Julian Assange fordulhat még a fellebbviteli, majd a legfelső bírósághoz is, mielőtt a strasbourgi testület beavatkozását kérné. A procedúra így akár a jövő évig is eltarthat.

Julian Assange február 24-én a londoni bíróságra érkezik- Kiadják Svédországnak
WikiLeaks founder Julian Assange arrives at Belmarsh Magistrates' Court in London February 24, 2011. The court is expected to rule on Thursday whether Assange should be extradited to Sweden where he is accused of sex crimes. REUTERS/Stefan Wermuth (BRITAIN - Tags: CRIME LAW POLITICS IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.