Leszólt magyar hozzájárulás: csak homokszem a sivatagban

„Szegényesnek" írja le az Egyesült Államok kabuli nagykövete az afganisztáni magyar újjáépítő csapatot, melynek kevesli fejlesztési tevékenységét. A sürgöny szerint az itt állomásozó magyar PRT keveset tesz azért, hogy leküzdje a nehézségeket a térségben, ráadásul tehetetlenségük miatt más katonák segítségére is szorulnak.

Baghlan a viszonylag jóindulatú környezetben működő viszonylag szegényes PRT fatális kombinációjával küszködő tartományok szerencsétlen kategóriájába esik. Az eredmény minimális nemzetközi fejlesztés - írja a magyar tartomány újjáépítő csoport (PRT) fejlesztési tevékenységét is bíráló diplomáciai sürgöny, amelyet Karl Eikenberry, az Egyesült Államok kabuli nagykövete írt 2009 májusában. - A magyarok által elérhetővé tett források Baghlanban csak egy cseppnyi segítséget jelentenek a szükség sivatagában - fogalmaz az amerikai nagykövet, aki számokkal is alátámasztja érvelését.

Útban a magyar tábor felé
afganisztán, afganistan, Kurucz Árpád felvétele, fotó: Kurucz Árpád, Útban a magyar tábor felé

Eikenberry azt írja: a magyarok körülbelül évi 30 millió dollárt (6,2 milliárd forint) költenek a PRT fenntartására. Másik 3 milliót (622 millió forint) költenek fejlesztésre, melyekből 300 ezret (62 milliót) infrastrukturális fejlesztésekbe fektetnek (itt a nagykövet megjegyzi, hogy az egész országot átölelő körgyűrű Pul-i-Humritól, Baghlan tartomány fővárosától délre eső szakasza még nincs leaszfaltozva). Eikenberry azt írja, a PRT 500 ezer dollárt (102 millió forintot) költ katonai-polgári együttműködést elősegítő, úgynevezett gyors hatású projektekre. A nagykövet kitér arra is, hogy a magyar fejlesztési projektek nagy részét a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet valósítja meg.

Bár bírálata megalapozott, a nagykövet a számokat elég hozzávetőlegesen kezeli. A magyar költségvetés az elmúlt években 500 millió forintot különített el az afganisztáni fejlesztésekre (ezeket különböző tárcák kapták meg, melyeket adott esetben pályázatokkal egészítettek ki). Ugyanakkor ez az összeg idén felére csökkent, sőt jövőre az afganisztáni fejlesztések nem képeznek külön költségvetési tételt, hanem a Külügyminisztérium nemzetközi fejlesztéssel foglalkozó főosztályának kell azokat kigazdálkodnia.

A Wikileaks portál által kiszivárogtatott újabb amerikai diplomáciai táviratot a The New Zealand Herald című, Aucklandben kiadott napilap internetes oldala ismertette először.

A sürgöny szerint Baghlan tartományban fokozódik az erőszak, drogproblémák és hatalmi harcok vannak, de az itt állomásozó magyar PRT keveset tesz azért, hogy leküzdje a nehézségeket a térségben. Egy alkalommal, a felkelők által teremtett vészhelyzet felszámolása érdekében a szomszédos Bamiján tartományban állomásozó új-zélandiak csapatoknak át kellett lépniük a tartományi határt.

„A magyar PRT nem sokat foglalkozik ezekkel a problémákkal. Nincs engedélyük fegyverhasználatra, kivéve az önvédelmet, alig tesznek annál többet, mint járőröznek a főutakon, és nem vállalkoznak kábítószer-ellenes tevékenységre. Miután két magyar tűzszerészt megöltek szolgálatteljesítés közben, Budapest nem küldött több tűzszerészt" – írta az amerikai nagykövet.

A kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem csak 2009-ben került bele az afganisztáni NATO-vezette misszió mandátumába, de Szekeres Imre honvédelmi miniszter már akkor jelezte: a magyarok ilyen akciókban nem fognak részt venni.

„Amikor Bamiján tartomány északkeleti részén a biztonsági helyzetet Baghlanból származó gonosztevők fenyegették, az új-zélandiaknak kellett átmenniük Baghlanba, hogy kezeljék a problémát" – áll a sürgönyben. Eikenberry utalt arra, hogy bár Baghlanban még mindig nem jellemzőek a közvetlen támadások, bűnözők kapcsolatot teremtettek a tálibokkal, és a helyiek maguk szegődnek el zsoldosnak a lázadókhoz. Ennek ellenére a magyar erők arra összpontosítanak, hogy „sértetlenül térjenek haza", miután elvégezték a kis léptékű fejlesztési munkából a rájuk eső rövid feladatokat – írta az amerikai nagykövet.

Egy új-zélandi védelmi forrás a lappal közölte, hogy a Baghlanban elvégzett munka összhangban áll az új-zélandi PRT irányvonalával. Hozzátette, hogy új-zélandi csapatok nem bocsátkoztak harcba a magyar csapatok helyett. „Néhány esetben a(z új-zélandi) PRT személyzetéből kisszámú egység átment Baghlanba, hogy végrehajtsák a felső vezetés ígéreteit, és beszéljenek a helyiekkel. Ez összhangban van a PRT irányításával, a harci kötelék parancsnoka és a magyar RPT jóváhagyásával” – mondta.

Az új-zélandi PRT Bamiján tartomány azonos nevű székhelyén állomásozik. Az állomány tagjait hathavonta váltják, legutóbb októberben. A kormány közlése szerint a védelmi csapatok 2011 szeptemberéig maradnak Afganisztánban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.