Ki a főnök Itáliában?
Döntéseit a miniszterelnök Silvio Berlusconi semmibe veszi – ez az indoklás szerepel a Quirinale római elnöki palota lakójának neve mellett a Time citromdíjas listáján. A világ legkevésbé befolyásos 100 embere között feltüntetett Napolitano államfőként nincs egyedül: társa például az orosz elnök, Dmitrij Medvegyev; de ott a listán a tavaly elhunyt Michael Jacksonnak a popsztár meggyilkolásával vádolt orvosa; Bo Obama, az amerikai elnöki család kutyája és a H1N1 vírus is.
Kérdés persze, hogy Olaszország köztársasági elnöke jobban örülne-e, ha a legbefolyásosabbak közé teszik, mondjuk az énekesnő Lady Gaga illusztris társaságába. Hazájában úgyis Napolitano vezeti a népszerűségi listát. Az intézmények iránt érzett bizalomban az olaszok 70 százaléka őt teszi az első helyre.
A Time kritikája viszont Itáliában sem meglepetés. A márciusi tartományi választási kampányban a Quirinaléból tudósító újságírók hallották, hogyan kiabált Napolitanóval Berlusconi. A jobbközép lekéste a jelöltnévsor benyújtását, és lista nélkül maradt. Azonnali kormányrendelettel újra értelmezte a választási szabályokat, és ezt Napolitano aláírta. Az elnöki palota honlapján magyarázta döntését az olaszok tiltakozó emailjeire válaszolva: „Nem zárhattam ki Itália legnagyobb pártját!”
– Mint Pontius Pilatus, Napolitano mossa kezeit – követelte az olasz köztársaság 11. elnökének lemondását az ellenzéki Antonio Di Pietro. Még a kormánysajtó is úgy látja, nem Napolitano kommunista múltja a probléma: a partizánból lett államfővel, az 1978-1985 között hivatalban lévő Sandro Pertinivel Berlusconi nem merte volna megemelni hangját. A Quirinaléba 2006 májusában beköltözött Napolitano 2008-tól küzd Berlusconival: aláírta a kormány igazságügyi reformját és azt a törvényt is, mely amnesztiát adott a pénzüket adóparadicsomokba menekített olaszoknak.
Az elnök és a kormányfő harcának hátterében Berlusconinak az a vágya áll, hogy Napolitano mandátumának vége, 2012 után ő üljön a köztársasági elnöki székbe. A felmérések szerint tíz olaszból nyolc azonban nemet mond az elnöki köztársaságra – az Ipsos közvéleménykutató cég szerint azért, mert az a fasizmus rossz emlékét idézi.