Ki a főnök Itáliában?

Egyetlen olasz sincs a világ legbefolyásosabb emberei között a Time magazin idei százas listáján. Giorgio Napolitano olasz államfő viszont bekerült azok közé, akiknek szava semmit se ér.

Döntéseit a miniszterelnök  Silvio Berlusconi semmibe veszi – ez az indoklás szerepel a Quirinale római elnöki palota lakójának neve mellett a Time citromdíjas listáján. A világ legkevésbé befolyásos 100 embere között feltüntetett Napolitano államfőként nincs egyedül: társa például az orosz elnök, Dmitrij Medvegyev; de ott a listán a tavaly elhunyt Michael Jacksonnak a popsztár meggyilkolásával vádolt orvosa; Bo Obama, az amerikai elnöki család kutyája és a H1N1 vírus is.

Kérdés persze, hogy Olaszország köztársasági elnöke jobban örülne-e, ha a legbefolyásosabbak közé teszik, mondjuk  az énekesnő Lady Gaga illusztris társaságába. Hazájában úgyis Napolitano vezeti a népszerűségi listát. Az intézmények iránt érzett bizalomban az olaszok 70 százaléka őt teszi az első helyre.

A Time kritikája viszont Itáliában sem meglepetés. A márciusi tartományi választási kampányban a Quirinaléból tudósító újságírók hallották, hogyan kiabált Napolitanóval Berlusconi. A jobbközép lekéste a jelöltnévsor benyújtását, és lista nélkül maradt. Azonnali kormányrendelettel újra értelmezte a választási szabályokat, és ezt Napolitano aláírta. Az elnöki palota honlapján magyarázta döntését az olaszok tiltakozó emailjeire válaszolva: „Nem zárhattam ki Itália legnagyobb pártját!”

– Mint Pontius Pilatus, Napolitano mossa kezeit – követelte az olasz köztársaság 11. elnökének lemondását az ellenzéki Antonio Di Pietro. Még a kormánysajtó is úgy látja, nem Napolitano kommunista múltja a probléma: a partizánból lett államfővel, az 1978-1985 között hivatalban lévő Sandro Pertinivel Berlusconi nem merte volna megemelni hangját. A Quirinaléba 2006 májusában beköltözött Napolitano 2008-tól küzd Berlusconival: aláírta a kormány igazságügyi reformját és azt a törvényt is, mely amnesztiát adott a pénzüket adóparadicsomokba menekített olaszoknak.

Az elnök és a kormányfő harcának hátterében Berlusconinak az a vágya áll, hogy Napolitano mandátumának vége, 2012 után ő üljön a köztársasági elnöki székbe. A felmérések szerint tíz olaszból nyolc azonban nemet mond az elnöki köztársaságra – az Ipsos közvéleménykutató cég szerint azért, mert az a fasizmus rossz emlékét idézi.

Napolitano és Berlusconi. Rossz emlékek
Italy's Prime Minister Silvio Berlusconi speaks to President Giorgio Napolitano (L) during Berlusconi's swearing-in ceremony at Quirinale palace in Rome in a May 8, 2008 file photo. Berlusconi said Eluana Englaro, who died in the middle of a debate about her right to die after 17 years in coma, had been killed and the head of state was among those responsible. "Eluana did not die a natural death, she was killed," the conservative premier told Libero newspaper, blaming Italy's leftist President Giorgio Napolitano for rejecting an emergency decree that would have forced doctors to resume feeding her. REUTERS/Chris Helgren (ITALY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.