Kézen fogva emlékeztek az elnökök a francia holokauszt legvéresebb fejezetére
Az Oradour-sur-Glane-i mészárlás áldozataira emlékezett Joachim Gauck német államfő és Francois Hollande francia elnök szerdán. A falu a holokauszt történetének legvéresebb franciaországi epizódját jelenti: 1944. június 10-én a náci hadsereg a falu 642 lakosával végzett, majd felgyújtotta a kistelepülést. A katonák a férfiakat a piactéren terelték össze és lőtték agyon, a 452 nőt és gyereket a falu templomában érte utol a végzet. A Waffen-SS rémtettét mindössze hatan - öt férfi és egy nő - élték túl. Közülük hárman ma is életben vannak. A mészárlás intő példa akart lenni a náci hadsereget támadó francia ellenállóknak. Oradour-sur-Glane azóta is szellemfalu, amelyet emlékhellyé alakították át. Az új kistelepülés ugyanezzel a névvel ettől mindössze néhány száz méterre nőtt ki a földből.
Gauck a vezető német politikusok közül elsőként látogatott el a 642 emberéletet követelő mészárlás helyszínére, ahol két túlélővel találkozott. Egyikük, a most 88 éves Robert Hebras a német és a francia elnökkel az oldalán, kézen fogva lépett be a templomba fejet hajtani az áldozatok előtt. Gauck „minden német nevében" köszönetet mondott a franciáknak, akik a második világháború megannyi rémtette ellenére „a béke szellemében” fordultak Németország felé. A német államfő megígérte, hogy országa nem felejti el Oradourt, valamint a többi európai települést, ahol borzalmakat követtek el.
Gauck és Hollande közös látogatása Oradourban Francois Mitterrand egykori francia elnök és Helmut Kohl volt német kancellár 1984-es történelmi jelentőségű találkozójára emlékeztet. Akkor a két államfő az első és a második világháború francia és német áldozataira emlékezett Verdunben. Gauck német államfőként több náci mészárlás helyszínére látogatott már el. 2012 októberében a Prága melletti Lidicében, 2013 márciusában pedig Toszkánában rótta le tiszteletét a nácik áldozatai előtt, és kért bocsánatot a hitleri Németország által elkövetett bűnökért. Gauck csütörtökön Marseille-ben, Európa 2013-as kulturális fővárosában zárja háromnapos franciaországi látogatását, amelynek saját bevallása szerint a legmegrázóbb élménye az oradouri megemlékezés volt.