Kettős ügynök a bomba alsóban

Az al-Kaida jemeni sejtjébe beépült belső forrásnak köszönhetően sikerült leleplezni a terrorszervezet repülőgép ellen készülő merényletkísérletét – közölte kedden hivatalos forrásokra hivatkozva az ABC News televízió.

Az informátor, aki az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséggel (CIA) és más hírszerző szervezetekkel működött együtt, az ABC értesülése szerint biztonságban elhagyta Jement, és Szaúd-Arábiába vitte azt a bombát, amelyet az al-Kaida egy, az Egyesült Államokba tartó repülőgépen akart működésbe hozni. Az ügynököt a szaúdi titkosszolgálatok szervezték be, és azzal az ambiciózus feladattal bízták meg, hogy győzze meg a terrorszervezet helyi vezetését arról, hogy öngyilkos merénylő akar lenni. Ez sikerült is.

Az ügynökre bízott pokolgép annak az alsónadrágba rejtett bombának a továbbfejlesztett változata, amelynek segítségével 2009 karácsonyán a nigériai Omar Farouk Abdulmutallab sikertelenül próbált meg felrobbantani egy Amszterdamból Detroitba tartó utasszállító gépet. A szerkezetet jelenleg a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) quanticói laboratóriumaiban vizsgálják.

John Brennan, az elnök terrorelhárítási tanácsadója az ABC Newsnak kijelentette: a bomba sohasem jelentett valódi veszélyt, ezért jelentették ki többször is az amerikai kormány vezetői, hogy nem tudnak aktív, az Oszama bin Laden megölésének első évfordulójára időzített tervekről. Hivatalos források szerint az al-Kaidába beépült ügynök mindvégig ura volt a helyzetnek.

Az ügynök állítólag a merénylet leleplezésén túl is kiváló munkát végzett, ő volt ugyanis az, aki információkat szolgáltatott az al-Kaida helyi vezetőjének hollétéről. Fahd al-Kaszaa és egyik társa egy hétfői amerikai dróntámadásban életét vesztette Jemenben. Amerikai gyanú szerint Kaszaának 2000-ben szerepe volt a Cole hadihajó elleni támadásban, amelyben 17 amerikai tengerész halt meg.

Jelentések szerint az alsónadrágban elrejthető pokolgépben nincs fém alkatrész, ezért azt a fémdetektor nem mutatja ki, és a gyutacsa is kifinomultabb, mint a 2009-ben kudarcot vallott bombának. Janet Napolitano amerikai belbiztonsági miniszter kedden kijelentette, hogy a szerkezetet egy amerikai repülőtéren nagy valószínűséggel kiszúrták volna, de szakértők arra figyelmeztettek, hogy az Egyesült Államokba induló repülőgépek utasait külföldön nem minden esetben vizsgálják át ugyanolyan alapossággal.

Az ABC hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy a merényletterv több más eleme ügyében is vizsgálat folyik, amely kiterjed más lehetséges elkövetőkre és bombatípusokra is.

Ezzel párhuzamosan a Pentagon kedden bejelentést tett arról is, hogy visszaküldi katonai kiképzőit Jemenbe, a helyi biztonsági erők terrorelhárítási tevékenységének támogatására. A kiképzőprogramot tavaly függesztették fel, miután Ali Abdalláh Száleh akkori elnök súlyosan megsebesült egy rezidenciája elleni támadás során. Az országban tartózkodó amerikai kiképzők számát akkor 100-150 közöttire becsülték, Jemen új, februárban beiktatott elnöke, Abed Rabbo Manszúr Hadi pedig maga is terrorelhárítási együttműködésre kérte az Egyesült Államokat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.