Kettős állampolgársággal vonzanák a képzett bevándorlókat

A kettős állampolgárság engedélyezésével próbál kampányolni Németországban a liberális párt. Nagy kihívás a szakképzett munkaerő biztosítása, amit nem tudnak majd „belső forrásból” megoldani.

A kettős állampolgárság engedélyezésével próbál kampányolni Németországban a liberális párt. Philip Rösler, az FDP elnöke a Spiegel Online-nak arról beszélt, hogy a német gazdaság számára a legnagyobb kihívás a szakképzett munkaerő biztosítása, ezt pedig nem fogják tudni „belső forrásból” megoldani. Vagyis Németország egyre inkább a bevándorlók országa lesz, Philipp Rösler ezért amellett kampányol, hogy ajánlják fel a kettős állampolgárság lehetőségét a képzett külföldieknek, mint egyfajta extra vonzerőt.

Rösler ezzel szembemegy a koalíciós partnerekkel, a CDU és a CSU ugyanis határozottan ellenzi a kettős állampolgárságot. Megfigyelők szerint ezzel próbálja az FDP-pártelnök kissé távolítani a pártját a kereszténydemokratáktól, és egyszersmind markánsabb arculatot adni nekik a közelgő általános választások előtt.

Az ellenzéki SPD, a Zöldek és a Baloldali párt támogatná a kettős állampolgárságot. Ennek lehetőségét egyébként 2000-ben az SPD-Zöld koalíció vezette be: a Németországban külföldi szülőktől született gyerekeket 18 éves korukig megilleti a kettős állampolgárság, ám ez után választaniuk kell, hogy melyiket tartják meg. Ezt a kényszert szüntetné meg az FDP és az ellenzéki oldal: a témától egyébként egyes kereszténydemokrata politikusok sem zárkóznak el, de úgy vélik, ezt nem szabad bedobni a választási kampányba. A választások után azonban ismét elő lehetne venni - javasolják.

A szociáldemokraták szerint a CDU/CSU elsősorban a török bevándorlóktól tart. Ha csak a nyugat-európaiakról lenne szó, akkor semmi bajuk nem lenne a kettős állampolgárság intézményével. Előítéletek foglyaként attól tartanak, hogy a török hátterű németek „kevésbé lennének lojálisak” Németországhoz.

Németországba 2012-ben egymillió bevándorló érkezett, ám Rösler szerint a folyamatot jobban kell irányítani. A Spiegel Online szerint a liberális politikus a kanadai modellt tartja követendőnek: itt a bevándorlókat koruk és szakképesítésük alapján pontozzák, hogy a kanadai gazdaság számára a legelőnyösebb jelöltek kapjanak bebocsátást - és állampolgárságot - az országba.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.