Ukrajnában 'vadásznak' a kettős állampolgárságot igénylő magyarokra
Törvénytelen kihallgatásokkal félemlítik meg az ukrán titkosszolgálatok azokat a kárpátaljai magyarokat, akikről feltételezik, hogy magyar állampolgárságot igényeltek – jelentette ki lapunknak Kovács Miklós. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke nyílt levélben fordult az ukrán államfőhöz a törvénytelenség megállítására, ám Viktor Janukovics egyelőre nem reagált.
– Saját jogrendjét megsértve lép fel az ukrán állam állampolgáraival szemben, titkosszolgálati eszközökkel vadászva azokra, akiket ennek az egyébként nem létező bűncselekménynek az elkövetésével vádolnak – mondta Kovács, utalva arra, hogy az ukrán törvények nem büntetik a kettős állampolgárságot. – Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) megfigyeli a konzulátusokat, de feltehetően a határhoz közeli magyar közigazgatási hivatalokat is – vélte a KMKSZ elnöke.
Ukrajna alkotmányából azonban kiolvasható a kettős állampolgárság tiltása, így nyilvánvaló volt, hogy – amennyiben Budapest nem biztosítja a megfelelő diplomáciai elkészítést – Kijev kifogást emelhet a magyar státusztörvény ukrajnai alkalmazásával szemben.
Kijev a gyakorlatban eddig nem lépett fel a kettős állampolgárság ellen, noha a parlament több tagjáról is ismert, hogy több útlevele van, az orosztól az izraelin át különböző „off-shore országokéig”. Az SZBU azonban már márciusban jelezte, hogy kockázatosnak tartja a magyar státusztörvény révén tömegesen megjelenő kettős állampolgárokat, amely ellen Ukrajna már Viktor Juscsenko elnöksége alatt is igyekezett fellépni.
– Szerintem idővel Ukrajna elismeri a kettős állampolgárságot – mondta Mihail Pogrebinszkij. A kijevi politológus szerint azonban tévedés lenne azt állítani, hogy az elsősorban az oroszajkúak lakta Kelet-Ukrajnában támogatott párt alapvetően pártolná a kettős állampolgárságot. – Egy dolog az orosz nyelv állami státuszának felvetése, másik pedig az orosz útlevél – mondta Pogrebinszkij, megjegyezve, hogy a térségben az orosz nemzetiségűeknek elenyésző kisebbsége rendelkezik kettős, ukrán-orosz állampolgársággal, és ez még a Krím félszigeten sem jelentős. – Gyakorlati haszna számukra az orosz útlevélnek kevés lenne, ellentétben az EU-tag Magyarország úti okmányaival – jegyezte meg a politológus.
Ukrajnában eddig még senki ellen nem indult eljárás kettős állampolgársága miatt – bár a politikai színtéren a kifogás olykor felmerül egy-egy politikussal kapcsolatban –, így az SZBU aktív fellépése a Kárpátalján jelzés értékű a magyar-urkán kapcsolatokat illetően.
– Valószínűleg a magyar külügyminisztérium még emészti ukrajnai politikájának összeomlását – fogalmazott Kovács. A határon túli magyar politikus szerint elgondolkodtató, hogy míg a magas szintű magyar-ukrán találkozókon a két ország harmonikus kapcsolatáról beszélnek, addig az ukrán állam otthon fenyegetéssel lép fel magyar nemzetiségű állampolgáraival szemben. – A érintettek életének megkeserítésén túl ez a lépés Magyarországnak szól – mondta Kovács.