Ketrecben hal meg a vörös tigris
Legutóbbi trófeája eddig a legértékesebb: Csou Jong-kang, a biztonsági szolgálatok egykori feje megkezdte életfogytiglani börtönbüntetését. A 72 éves politikust múlt héten ítélték el kenőpénzek elfogadásáért és hatalommal való visszaélésért. Egykor a kommunista párt második emberének tartották, rettegett politikus volt. Az elmúlt két évben azonban koromfekete haja őszbe fordult, háta meggörnyedt, és a tárgyalóteremben már egy megtört aggastyán vallotta magát bűnösnek a vádhatóság által felsorolt pontokban.
Csou Jong-kang a bíróságon Reuters |
Salát Gergely sinológus szerint Csounál nagyobb „fogás” az lenne, ha hivatalban lévő csúcsvezető ellen indulna eljárás, ám ez cseppet sem valószínű. Alacsonyabb szinten viszont az elmúlt két év letartóztatási hullámának folytatása várható: 2013 óta számos egykori magas rangú politikus és családtagjaik kerültek a korrupcióellenes kampány célkeresztjébe. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója emlékeztetett, hogy a korrupció elleni küzdelem önmagában nem egyedülálló, a kommunista párt már az „ötvenes évek óta küzd a saját soraiban megbúvó korrupt elemek ellen”.
Az államfő által kezdett akció azonban méretét, hosszát és az érintettek számát tekintve mégis példa nélküli. – Hszi nagy reformokra készül, amelyek sok érdeket sértenek. Muszáj, hogy olyan pártja legyen, amely végrehajtja az utasításait. A mostani tisztogatás célja, hogy a Hszi Csin-pinghez lojális, a durva reformokat is végrehajtó emberek legyenek pozícióban – nyilatkozta lapunknak a középiskolai éveit Pekingben töltő Salát. A reformok több szektort érintenek. Elsősorban a nagy állami cégek (egyebek közt energetikai, telekommunikációs vállalatok) hatalmát kell visszanyesni.
– Ezek teljesen elszemtelenedtek, és elkezdték korlátozni a versenyt azzal, hogy tönkretették, felvásárolták a konkurenciát, és egész birodalmakat építettek ki maguknak – mondta a szakértő. A parasztok földjeit ingatlanbefektetőknek átjátszó vidéki káderek megfékezése szintén Hszi tervei között szerepel, csakúgy, mint a fegyveres erőké. – A párt és a hadsereg olyan korrupttá vált, hogy az már fenyegeti a gazdasági növekedést, stabilitást és legitimitást. Muszáj, hogy ezeket különféle reformokkal nyesegessék, és visszatereljék a megfelelő pályára Kínát.
A visszaélések leleplezése kétélű fegyver lehet, Salát mégis úgy gondolja, hogy a kínaiak kedvező fejleményként élik meg a tisztogatást. Hiába van a „korrupciónak két-háromezer éves hagyománya”, az elmúlt húsz évben elviselhetetlen méreteket öltött. A 2002 és 2012 között hatalmat gyakorló vezetés a szőnyeg alá söpörte a problémát, így Hszinek nem maradt más választása, mint a cselekvés. A néhány éve még érinthetetlennek tartott emberek megbuktatása nem veszélytelen feladat (gyilkossági és puccskísérletekről is felröppentek már pletykák), de az államfő igyekszik előnyt kovácsolni belőle. – Éppen ezért népszerű. Az imidzséhez hozzá tartozik, hogy ő a kíméletlen, megvesztegethetetlen Robespierre, aki nekimegy a legnagyobb tigriseknek.
Hszi Csin-ping nemcsak a korrupt politikusokat látná szívesen rács mögött, hanem a civil szféra tagjait is. Erre utal, hogy hétfőn letartóztattak két férfit, aki korábban egy egészségügyi segélyszervezetnél dolgozott. A rendszerrel szemben kritikus hangok üldözése nem újdonság, de az új letartóztatásokkal sokak szerint új fejezet kezdődött, és mostantól a civil szervezetek még nagyobb veszélyben vannak. (The Guardian)