Kétmillióan menekültek el Szíriából

Kétmillióan hagyták el Szíriát, a menekültek több mint fele gyerek. Az országon belül több mint négymillió embernek kellett elhagynia otthonát. A menekültek nagy része a környező országokban tartózkodik, a szomszéd államok azonban egyre nehezebben tudják ellátni őket.

Kétmillióan hagyták el Szíriát a 2011 márciusában kezdődött konfliktus miatt, fél év alatt egymillióval nőtt a menekültek száma. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) közleménye szerint Egyiptomba 110 ezren, Irakba 168 ezren, Jordániába 515 ezren, Libanonba 716 ezren, Törökországba pedig 460 ezren mentek. A menekültek mintegy 52 százaléka 17 évesnél fiatalabb gyerek, így a szíriai menekült gyermekek száma meghaladta az egymilliót. Közülük azonban csak 118 ezren kapnak valamilyen szintű oktatást, több szervezet ezért „elveszett generációról” beszél. Nem csak az országon kívül sok az otthonát vesztett szíriai: az országon belül 4,25 millió embernek kellett elhagynia lakhelyét.

Az UNHCR közleménye szerint „a szíriai menekültek több mint 97 százaléka talált menedékre a közvetlenül szomszédos régió országaiban”. Naponta átlagosan 5 ezer szíriai menekül a környező államokba, amelyekre az egyre mélyülő humanitárius válság miatt nagy nyomás nehezedik. A közlemény szerint Irak, Jordánia, Libanon és Törökország miniszterei szerdán Genfben ülnek tárgyalóasztalhoz az UNHCR vezetőivel, hogy megpróbálják elérni a nemzetközi támogatások megnövelését.

Az Egyesült Államok és Franciaország továbbra sem vetették el a beavatkozás tervét az augusztus 21-ei vegyi fegyveres támadás miatt, amelyben 1429-en haltak meg, köztük 426 gyerek. Barack Obama amerikai elnök szombaton jelentette be, hogy az amerikai törvényhozás felhatalmazását kéri a légicsapáshoz.

Obama már vasárnap megkezdte a kétkedő kongresszusi tagok győzködését. Chuck Hagel védelmi és John Kerry külügyminiszter hamarosan a szenátus külügyi bizottsága előtt beszél majd, hogy támogatást szerezzenek a Szíria elleni katonai csapáshoz, amelyről várhatóan jövő héten dönt a kongresszus. Hétfőn a külügy egy befolyásos tisztségviselője állítólag azt mondta demokrata képviselők egy csoportjának, hogy a katonai akció leszavazása az USA „müncheni pillanata” lenne. Ezzel az 1938-as Müncheni Egyezményre utalt, amellyel Nagy-Britannia és Franciaország gyakorlatilag kiegyezett a náci Németországgal – írja a BBC.

Az Obama-adminisztráció terve – amelyet jóvá akarnak hagyatni a kongresszussal – arról szól, hogy a csapással „világos üzenetet küldjenek Amerika döntéséről”, célja pedig, hogy elriasszák, megelőzzék és csökkentsék egy jövőbeli vegyi fegyveres támadás lehetőségét.”

A The Wall Street Journal című amerikai napilap értesülései szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség még nem kezdte meg a fegyverszállítást annak ellenére, hogy az erről szóló döntést még júniusban fogadta el Washington. Az újság amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva azt állította, a késlekedés azzal magyarázható, hogy a CIA-nak nem sikerült megtalálni azokat a szállítási útvonalakat, csatornákat, amelyek szavatolnák a fegyverek eljuttatását a mérsékelt szíriai ellenzékhez, és azok nem kerülnének az iszlamistákhoz. A lap azt is közölte, hogy Barack Obama elnök kormányzata jelenleg nem akarja az erőegyensúly megbontását az ellenzék javára Szíriában, mert győzelme esetén megnövekedne az iszlamista csoportok befolyása az országban.

Szír menekültek Jordániában
Young Syrian refugees collect water at Al-Zaatri refugee camp in the Jordanian city of Mafraq, near the border with Syria September 1, 2013. REUTERS/Muhammad Hamed (JORDAN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.