Két tűz között a portugál kormány

Míg kívülről szigorúbb megszorításokat várnak Portugáliától, az országon belül már az eddigieket is sokallják. A portugálok általános sztrájkkal tiltakoztak, amelyhez – két évtized után először – mind a két nagy szakszervezet csatlakozott.

Törölték a repülőgépjáratokat, a kikötőket lezárták, nem járt a metró, és leállt a vonatok-buszok többsége is. A legtöbb iskola ki sem nyitotta kapuit, a kórházakban csak sürgősségi ellátást nyújtottak, és nem volt szemételszállítás. Zárva tartottak a bíróságok is, míg a rendőrök a büntetések elnézésével tiltakoztak. A parlament viszont teljes üzemmel működött, a jövő évi költségvetés részletes vitája folyt.

A sztrájkolók éppen a tervezett, minden eddiginél keményebb megszorítások – így a közalkalmazotti fizetések csökkentése, az előmenetelek befagyasztása, a szociális támogatások megvonása és az áfaemelés – miatt tiltakoztak. A munkabeszüntetést a két nagy szakszervezet, a kommunista párthoz közeli CGTP és a szocialista kormányhoz közel álló UGT együtt hirdette meg, amire eddig csak egyszer, 1988-ban volt példa. „Olyan új politikára van szükségünk, amely a munkahelyteremtésre és a növekedésre összpontosít, ahelyett, hogy a deficit visszaszorításának recesszióhoz vezető útját választaná” – adott magyarázatot João Proença, az UGT főtitkára, miért állt a CGTP mellé.

Becslések szerint a napi 652 millió euró GDP-t előállító országban az általános sztrájk 300–500 millió euró veszteséget okozott. Kérdés, hogy egyszeri tiltakozó akciónak minősül-e a szerdai munkabeszüntetés, vagy nagyszabású, rendszeres mozgósítás kezdetét jelenti.

Politikai elemzők mindenesetre arra figyelmeztetnek: ha a sztrájk nyomására az országgyűlés nem fogadja el a költségvetést, és ez maga után vonja a Nemzetközi Valutaaalap (IMF) közbelépését, akkor a felelősség a szakszervezetekre hárul – a politikai pártok helyett.

Portugália követi Görögországot és Írországot, és elérkezik az a pillanat, amikor mentőcsomagot fog kérni az EU-tól – vélte a Reuters által megkérdezett elemzők többsége. Az 50 szakértő közül 34 számít arra, hogy Lisszabon nem lesz képes megoldani adósságválságát mentőcsomag nélkül.

A szakszervet lezárja a kompállomás bejáratát a Lisszabon melletti Almadában - dübörög a sztrájk
Union members block the entrance of a ferry terminal during a general strike in Almada, on the outskirts of Lisbon November 24, 2010. Portugal's two biggest unions held their first joint general strike since 1988 on Wednesday, hoping to weaken the Socialist government's resolve on implementing austerity measures meant to tackle a debt crisis. Unions stopped trains and buses, grounded planes and halted services from healthcare to banking in protest against wage cuts and rising unemployment. REUTERS/Jose Manuel Ribeiro (PORTUGAL - Tags: POLITICS BUSINESS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.