Két állam fővárosának akarja Jeruzsálemet az EU
Az izraeli külügyminisztérium azzal elégedett, hogy változtattak a svéd elnökség eredeti szövegén, amely a megszállás alatt álló Kelet-Jeruzsálemet Palesztina fővárosának nyilvánította volna. Csak üdvözölhetjük, hogy végül mérvadónak bizonyult a felelős és kiegyensúlyozott államok hangja, és ez segített kijavítani a szöveget – közölte nyilatkozatában.
Palesztin diplomaták is pozitív lépésnek minősítették a nyilatkozatot, bár megjegyezték, hogy ennél valamivel határozottabb és világosabb megfogalmazást vártak. Láttuk azonban, hogy Izrael és más érintettek mekkora nyomást gyakoroltak a szöveg megváltoztatása érdekében – tette hozzá a palesztin elnök egyik tanácsadója.
Brüsszeli ülésükön a miniszterek hosszú időt töltöttek a közlemény szövegezésével, miután számos delegáció nem értett egyet azzal az eredeti elnökségi javaslattal, hogy a szöveg nevezze meg Kelet-Jeruzsálemet a leendő palesztin állam fővárosaként. A miniszterek felszólítottak mindazonáltal a jeruzsálemi palesztin intézmények újranyitására, valamint arra, hogy az izraeli kormány hagyjon fel a palesztinok hátrányos megkülönböztetésével Kelet-Jeruzsálemben. Üdvözölték viszont a kölcsönös bizalomépítő erőfeszítések keretében a közelmúltban tett izraeli lépéseket, köztük a telepépítések ideiglenes szüneteltetését.
Mint a magyar delegációt vezető Balázs Péter esti sajtótájékoztatóján elmondta, „többedmagával Magyarország is úgy gondolta, hogy nem Brüsszelből kell megüzenni bizonyos dolgokat, például azt, hogy hol legyen majd a palesztin állam fővárosa, hanem magát a tárgyalási folyamatot kell bátorítani, sínre tenni”. Nem prejudikálni kell a tárgyalási kimenetelt, hanem ezt azoknak kell eldönteni, akik tárgyalnak – tette hozzá, leszögezve: ilyen irányba sikerült elmozdítani az uniós közleményt.
Izrael oszthatatlan fővárosának tekinti a három vallás szent helyének is számító Jeruzsálemet, a palesztinok viszont azt szeretnék, ha a keleti rész lenne majdani országuk fővárosa. Az uniós miniszterek elsősorban a közel-keleti békefolyamat ösztönzése, az izraeli-palesztin tárgyalások újraindítása érdekében adták ki a nyilatkozatot, amely szerint az uniót nagyon aggasztja a haladás hiánya ezen a területen. Leszögezték azt is, hogy az érvényes ENSZ-határozatok fényében kidolgozott megoldást képzelnek el, amely elvezet a független palesztin állam megteremtéséhez, illetve két állam békés, biztonságos egymás mellett éléséhez.
Az elfogadott közös nyilatkozatban az EU megerősítette azt is, hogy nem fogadja el az 1967 júniusa utáni határváltoztatásokat a térségben. Az EU ezzel azt is értésre adta, hogy továbbra sem ismeri el Jeruzsálem izraeli megszállását. Egy átfogó békének a miniszterek szerint magában kell foglalnia az Izrael és Szíria, valamint Izrael és Libanon közötti vitás kérdések rendezését is. Az EU továbbra is kész hozzájárulni a békefolyamat előmozdításához - adták értésre az uniós miniszterek.