Készül a büntetésekre az orosz gazdaság
Moszkva dacol a nyugati szankciókkal. A parlament alsóháza, az állami duma után pénteken a felsőház, a Szövetségi Tanács is jóváhagyta a Krím csatlakozását Oroszországhoz. A szenátorok egyhangú szavazással ratifikálták az erről kedden aláírt, kétoldalú szerződést, és megszavazták azt az alkotmányos törvényt is, amely lehetővé teszi, hogy a fekete-tengeri félsziget, a különleges státuszú kikötővárossal, az orosz fekete-tengeri flotta bázisának is otthont adó Szevasztopollal együtt, az orosz föderáció alanyává váljék. A dokumentumokat Vlagyimir Putyin államfő is aláírta.
Az elnök ugyanakkor – bár bírálta őket – óvatosan nyilatkozott az Egyesült Államok által már csütörtökön megszigorított büntetőintézkedésekről, és közölte: egyelőre nem szabad elsietni a hasonló válaszlépéseket. Alighanem abból indul ki, hogy ezek újabb amerikai intézkedésekhez vezethetnek. Márpedig Washington jelezte: további szankciói az orosz gazdaság egész ágazatait is sújthatja, és az orosz értékpapírpiac már tegnap jelentős eséssel reagált erre a lehetőségre.
Az új szankciók nemcsak Putyin közvetlen környezetéhez tartozó politikusokat, például hivatalvezetőjét és régi titkosszolgálati kollégáját, Szergej Ivanovot sújtották vízumtilalommal és bankszámla-befagyasztással, hanem több, az elnökhöz közelinek tartott milliárdos üzletembert is. Például Gennagyij Timcsenkót, aki egészen a hét elejéig a viharos gyorsasággal fejlődő olajkereskedő cég, a Gunvor fő tulajdonosa volt, és egyes feltételezések szerint az államfő személyes vagyonának egyik kezelője. Mint ahogyan Putyinnal még Szentpétervárról, a cselgáncs világából ismerős Rotenberg testvérpár, Arkagyij és Borisz is, akiknek az elmúlt bő egy évtized alatt kiépült vállalatbirodalma zsíros megbízásokhoz jutott a Gazprom állami többségű gázipari társaságtól és a szocsi téli olimpia beruházásaiból is.
Az amerikai szankciók hatálya alá került a Rosszija bank is, amelynek fő tulajdonosa az ugyancsak Putyin környezetébe tartozónak tekintett Jurij Kovalcsuk. A pénzintézetet Washingtonban az orosz vezető hivatalnoki kar „privátbankjának” tartják, bár Putyin közölte: eddig nem volt ott számlája, mostantól viszont nyit egyet és oda utaltatja a fizetését. A Rosszija és két kisebb, a szankciókkal büntetett üzletemberek érdekeltségi körébe tartozó bank által kibocsátott kártyákat már nem szolgálja ki két vezető nemzetközi fizetésirendszer-üzemeltető cég, a Visa és a MasterCard, ezért Moszkvában felmerült az ötlet, hogy a hasonló kínai hálózattal, az UnionPayjel együttműködve nemzeti kártyatársaságot hoznak létre.
A Krímben – mint a Reuters jelentette – már nem azonosító jel nélküli egyenruhások, hanem nyíltan az orosz hadsereg egységei foglalják el sorra az ukrán katonai létesítményeket. A kijevi védelmi minisztérium közleménye szerint formálisan még minden krími bázis ukrán fennhatóság alatt áll, Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter azonban azt mondta, hogy 72 alakulat már úgy döntött, az orosz fegyveres erőkhöz csatlakozik. Közben belevetette magát a válságkezelésbe a németországi gyógykezelésről a napokban hazatért volt kormányfő, a Batykivscsina párt vezetője, Julija Timosenko is. Tegnap katonai szakértőkkel tanácskozott, és – az UNIAN hírügynökség jelentése szerint – kijelentette: rendkívüli döntésekre lehet szükség ahhoz, hogy „új szinten” reagáljanak az orosz katonai agresszióra.