Karitászban is utazik az al-Kaida
Rizs, gyógyszerek, készpénz – úgy tűnik, az al-Kaida nem válogat az eszközökben, ha arról van szó, hogy embereket kell megnyernie a nyugati világ elleni harcnak. A terrorszervezet az új frontot Szomáliában, a déli részén fekvő Ala-Jasir menekülttáborban nyitotta, ahol a segélyügynökségként lép fel az aszály miatt az éhhalál küszöbére került emberek jórevőjeként. A kampányban alapvető élelmiszerek, a rizs, a liszt, a tej és a datolya mellett elférnek a ruhák és az iszlamista könyvek is – egyelőre anélkül, hogy a terrorszervezet bármiféle ellenszolgáltatást vagy ígéretet várna cserébe.
Az al-Kaida új küldetéséről cikkező londoni The Guardian szerint a segélyekkel mintegy négyezer ember túlélését segíti az ország aszály sújtotta déli részén. És persze intenzíven reménykedik abban, hogy az iszlamista propagandának is lesz foganatja. Ez volt az első alkalom, hogy a terrorszervezet nyilvánosan hallatta a hangját Szomáliában, amihez képest csak a hab a tortán, hogy ez a hang egy fehér amerikaié volt. Valaki legalábbis ordító akcentussal olvasta fel a pánarab terrorszervezet üzenetét az összegyűlt tömeg előtt – írja a brit napilap. Eszerint a terrorszervezet napi szinten figyeli „szeretett fivérei és nővérei” sorsát Szomáliában, és „bár több ezer kilométer választ el minket egymástól, gondolatainkban és fohászainkban ott vagytok és lesztek is mindig”. Ezt nyomatékosítandó beszéde után Mudzsahir mélyen a zsebébe nyúlt, potom 17 ezer dollárnak megfelelő szomáli shillinget (3 millió 778 ezer Ft) osztva szét az emberek között. (A The Guardian kérdésére az al-Kaida helyi "leányvállalata", az al-Shabaab milícia azt felelte, hogy a férfi egy fehér amerikai, akit Abu Abdullah Mudzsahir néven ismernek a terrorszervezetben. Jelenléte messze nem az első példa lenne arra, hogy valaki a tengerentúlról terrorizmusra adja a fejét: vasárnap egy minneapolisi illetőségű férfi követett el öngyilkos merényletet az Afrikai Unió egységei ellen Mogadishuban.)
De ha a segély és a Korán nem elég, a terroristákkal orvosok is jönnek. Az ő jelenlétükre nagy szükség van egy olyan területen, ahová a központi kormányzat keze már nem ér el. Főleg azért nem, mert „központi kormányzat” Szomáliában már húsz éve nincs: az országnak ez a vidéke évek óta az al-Shabaab felügyelete alatt áll. A menekülttáborokat is a milícia tartja fenn, segélyszervezeteket, pláne nyugatiakat pedig nem vagy csak nagy ritkán engednek be ide. Szomáliát éppen hatvan éve nem látott aszály sújtja, amelynek következtében négymillió ember van kitéve az éhínség és a lassú halál fenyegetésének. Az al-Shabaab terepműveleteit egyébként egy brit irányítja: „Ez vallási kötelesség... úgy értem otthagytam, mi mindannyian otthagytuk a munkánkat, és idejöttünk segíteni az embereken... Alapvetően egy segélymunkás vagyok... csak egy tipikus segélymunkás, ahogy Nyugaton mondják” – mondta a The Guardiannek az Abu Omar néven bemutatkozó férfi.
Nyugati félelmek szerint az al-Kaida a kelet-afrikai országot – májusban likvidált vezére, Oszama bin Laden egyik búvóhelyét – használja arra, hogy új erőre kapjon az Afganisztánban elszenvedett veszteségek után. Ami azt illeti, e félelmeknek van is némi alapjuk, hiszen a propaganda kiválóan működik: a segélyszállítmány hírére összegyűlt tömeg éljenzéssel fogadta, és búcsúztatta a terroristákat. A tinédzserek többsége pedig "datolyamajszolás közben" is habozás nélkül vágja rá: ő bizony csak az al-Kaida győzelméért imádkozik a hitetlenek ellen.