Kész cirkusz lett a Tóásó-perből
A Bolívia déli részén fekvő Tarijában kedden délután eljárási kérdésekkel megkezdődött az úgynevezett terrorizmusper ítélethozatali szakasza, amelyben a magyar állampolgárságú, romániai születésű Tóásó Előd is érintett.
Sixto Fernández bíró, aki a La Paz-i egyes számú büntetőbíróságot képviseli, letartóztatási parancsot adott ki négy házi őrizetes ellen, akik ezúttal sem jelentek meg a tárgyaláson. Idén már négy alkalommal halasztották el az ítélethozatalt, mert sokan hiányoztak a vádlottak közül. A bíró reményének adott hangot, hogy mára elő tudják állítani az illetőket, köztük Gary Prado Salmón nyugalmazott ezredest, aki még a Che Guevara gerillái elleni hadműveletben szerzett hírnevet 1967-ben, ám egy ideje kerekes székbe kényszerült. Ugyancsak távol maradt Ignacio Villa Vargas, az “Öreg”, aki Rózsa Flores Eduardo csoportjának a gépkocsivezetője volt Santa Cruzban, amíg a rendőrség különleges kommandója 2009 áprilisában felszámolta a vád szerint terrorista csoportot. Villa Vargast asztmája miatt már több alkalommal kórházba kellett szállítani a tárgyalásról. A 39 vádlott közül további 17-en ugyancsak “szökésben vannak”, valahol külföldön.
Így 17-en voltak jelen a keddi kezdéskor a 39 vádlottból. A La Paz-i, illetve más bolíviai börtönökben előzetesben tartott nyolc rabot, köztük Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot – a 2009-es Santa Cruz-i kommandósakció két túlélőjét – a tarijai Morros Blancos nevű börtönben helyezték el, a helyi sajtó értesülése szerint összezsúfolva, egy cellába négyen kerültek. A védőügyvédeik kifogást emeltek a körülmények és a biztonság hiánya miatt is.
Az erős rendőri biztosítással őrzött tarijai bírósági épület tárgyalótermébe helyhiányra hivatkozva nem engedtek be újságírókat, így azok a védőügyvédek, Sixto Fernández bíró, valamint Marcelo Sosa, a vádat képviselő, nyomozást vezető ügyész elmondásából számoltak be a kedd délutáni történésekről. Eszerint a védőügyvédek ezúttal is védenceik egészségére hivatkozva próbálták igazolni távollétüket.
Salces Sepúlveda vádlott kifogásolta, hogy miért helyezték a már többször elhalasztott ítélethozatalt Tarijába, ami rendkívüli pluszköltségeket jelent a vádlottaknak. “Mondják már ki végre, hogy bűnös vagyok vagy ártatlan, belefáradtam, hogy az egyik helyről a másikra visznek, miközben nincs pénzem saját védőügyvédre, a hivatalból kirendeltben pedig nem bízom”.
Tóásó Előd társát, Mario Tadicot idézte az egyik helyi lap, aki szerint már fél éve lejárt a törvényekben megszabott előzetes 36 hónapja, mégsem védekezhet szabadlábon. Marcelo Sosa ügyész 20 hónapja formailag vádat emelt, s azóta Cochabambában, Yacuibában és két ízben La Pazban kellett volna megtartani az ítélethozatalt. “Ami egy törvénytelen ügyként indult, sajátos cirkusszá változott. A kormány, amelynek kötelessége, hogy igazolja a Santa Cruz-i három külföldi meggyilkolását, most a mi elítélésünkkel akar szabadulni felelősségétől” – mondta Tadic.
Juan Alberto Kudelka vádlott szerint az ítélethozatalnak a hatóság által jelzett pénteki lezárása tarthatatlan. Szerinte ugyanis helyszíni utószemlére van szükség, márpedig a Rózsa-csoportot Santa Cruzban számolták fel, ott vannak a tanúk. “Azért hoztak minket ide Tarijába, hogy ne lehessen rekonstruálni a történteket, hogy ne legyenek tanúk?”- tette fel a kérdést.
Marcelo Sosa kedden este, többszöri szünetet követően annyit közölt, hogy a népi ülnökök letették az esküt. Szerda délelőttre (magyar idő szerint délután 16 órára) tűzték ki a tárgyalás folytatását.
Egyes sajtóértesülések szerint azonban elképzelhető átmeneti halasztás, amíg a letartóztatási parancsnak megfelelően Tarijába szállítják a hiányzó négy vádlottat. A következő lépésként Marcelo Sosa ügyésznek, illetve a belügyminisztérium képviselőjének kell érvelnie a vád fennállása mellett – közölte Fernández bíró. Sosa ügyész – jelentette az ABI hivatalos hírügynökség – megismételte nyilatkozatában, hogy megalapozottnak találja a vádat a 39 gyanúsított ellen. Ők szervezőként vagy finanszírozóként felelősek az európai zsoldosok behívásáért, akik 2008 és 2009 között polgárháborút akartak kirobbantani Bolíviában, hogy Santa Cruz elszakadjon.