Késtek a fegyverek, késett a kormányfő is
Erdogan, akinek személyében 27 év után először érkezett Kínába török miniszterelnök, az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur (Xinjiang Uygur) autonóm terület székhelyéről, Urumcsiból (Urumqi) repült a török légitársaság különgépével a kínai fővárosba, ahol később találkozott Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfővel.
Mivel a testőrök az érkezéskor nem kapták meg a fegyvereiket, azt tanácsolták a miniszterelnöknek, hogy ne hagyja el a gépet. Erdogan végül félórás várakozás után a testőrök, újságírók és üzletemberek népes hadának kíséretében szállt ki a repülőgépből.
A Hszinhua hírügynökség nem tett említést a reptéri zavarról. A kínai kormányfő és vendége találkozójáról kiadott híre szerint viszont a közel kétórás tárgyaláson Erdogan megerősítette, hogy kormánya tartja magát az „egy Kína” elvhez, és országában nem engednek meg semmiféle Kína-ellenes, elszakadást támogató cselekményt. A jelentés szerint a török kormányfő beszámolt arról, hogy Hszincsiangban szemtanúja volt a hatalmas változásoknak, amelyek "lenyűgözték". Törökországban népes ujgur diaszpóra él, jelentős politikai befolyással. Ven értékelte Kína egységének támogatását Erdogan részéről, és hozzátette, hogy kormánya támogatja a Hszincsiang és Törökország közötti közvetlen együttműködést. A kínai kormányfő elismerően szólt Törökországnak, mint "feltörekvő hatalomnak" a szerepéről, s a kommunikáció, az egyeztetés fokozását szorgalmazta a két ország között.
A felek véleményt cseréltek a szíriai és az iráni kérdésről, de ennek részleteiről egyelőre sem a kínai sajtó, sem a török média nem közölt többet. A kínai külügyi szóvivő ugyanakkor hétfőn annyit mondott, hogy a két ország Szíria ügyében nem osztja egymás véleményét, de egyetért abban, hogy mindkettőjüknek konstruktív szerepet kell játszania a rendezésben. A kínai kormányfő a gazdasági együttműködés területei közül külön is kiemelte az infrastrukturális projekteket, köztük a vasút- és hídépítést, valamint a csúcstechnológiát, benne a nukleáris energiát, a repülőgépipart és az elektronikát. Ven szerint a két országnak mielőbb tető alá kell hoznia egy beruházásokat ösztönző és védelmező szerződést.
A megbeszéléseket követően a két miniszterelnök jelenlétében több együttműködési megállapodást írtak alá. Az NTV török televízió helyszíni tudósításában például arról számolt be, hogy szándéknyilatkozatot írtak alá a nukleáris energia békés felhasználását szolgáló együttműködésről. A szaktárca vezetője úgy nyilatkozott, hogy Törökország második atomerőművének megépítésére a japán és a dél-koreai jelentkezők mellett Kínát tartja a legesélyesebbnek. Oroszország, amely az első erőmű létrehozására kapott megbízást, nincs a jelöltek között.
A török miniszterelnök kedden találkozik a kínai államelnökkel, az alelnökkel és a házelnökkel, szerdán pedig Sanghajban fejezi be hivatalos kínai látogatását.
Erdogan testőrei egyszer már tettek szert világhírnévre, amikor tavaly szeptemberben összeverekedtek a New York-i ENSZ-székház biztonsági embereivel. A török kormányfő akkor éppen késésben volt Mahmúd Abbasz palesztin elnök függetlenségi beszédéről, és állítólag nem a kijelölt ajtón akart bemenni az ülésterembe. A vita ütésváltásig fajult Erdogan testőreivel, amely után az ENSZ egyik biztonsági alkalmazottját kórházba vitték.