Kerry most Irakban próbál meg csodát tenni
A mai nap során Kerry találkozik Núri al-Maliki miniszterelnökkel, ám a tárgyalás várhatóan fagyos hangulatú lesz, miután a múlt héten kiderült, hogy az USA a miniszterelnök lemondását követeli a katonai beavatkozás fejében. Az Independent és a Wall Street Journal kormányzati forrásokra hivatkozva szivárogtatta ki az információt, mely szerint az amerikaiak feketén-fehéren megmondták Malikinek, hogy mondjon le.
Az iraki szunniták régóta vádolják azzal az ország lakóinak többségéhez hasonlóan síita miniszterelnököt, hogy a kormány hanyagolja a szunnita régiókat és ahol tud, be is tart nekik.
Az AP hírügynökség azonban amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja, hogy Kerry várhatóan nem fogja szóba hozni a lemondást a találkozó során, azt viszont sürgetni fogja, hogy jöjjön létre egy új, a szunnita lakosság követeléseit meghallgató kormány. A kurdok és szunniták főleg a munkanélküliségre, a hatalomban való alulreprezentáltságukra és az igazságszolgáltatás kevéssé igazságos voltára panaszkodnak.
A hétvége folyamán az ISIS további városokat foglalt el Irakban. Vasárnap stratégiai jelentőségű város felett sikerült átvenniük a hatalmat: a nyugati Anbar tartományban fekvő Rutba 150 kilométerre keletre van a jordán határtól, így elfoglalása azt jelenti, hogy a két országot összekötő főútvonal gyakorlatilag a szunnita szélsőségesek kezébe került.
Két nap alatt Rutba már a negyedik város, amelyet az ISIS a hatalmába kerít. Szombaton az Eufrátész menti Ravát és Anahot, később pedig Kaimot és két nagy határőrposztot, a szíriai határon fekvő al-Valídot és a Jordánia melletti Turaibilt is elfoglalták, amivel a teljes nyugati határ feletti ellenőrzés az övék lett. Al-Valíd elfoglalása stratégiailag szintén lényeges, hiszen a Szíriában is aktív szervezet így könnyen szállíthat fegyvereket és egyéb harci eszközöket egyik országból a másikba.
A Kaimért vívott egynapos harcnak az iraki hadsereg 30 katonája esett áldozatul, a szunnita szélsőségesek azt állítják, hogy a hadsereg egységei menekülnek előlük, és ahova csak bevonulnak, üresen álló támaszpontok várják őket, a katonák a fegyvereiket hátrahagyva menekülnek. A hadsereg egyik szóvivője erre úgy reagált, „taktikai visszavonulásról" van szó.
A stratégiailag igencsak fontos Tal Afar-i repülőtér is elesett, ami nagy veszteség a kormány számára. A szíriai határt Moszul városával összekötő főútvonalon fekvő Tal Afart a kormány szakértők szerint arra használta volna, hogy visszavegye Moszult, amely az elsők között került a szunnita szélsőségesek kezére.
A Washington Post közben kormányzati forrásokra és szakértőkre hivatkozva azt írja, hogy az iraki haderő háza táján teljes a káosz: a katonák nem elég felszereltek, és sok a dezertőr, akik jó része az ISIS-hez csatlakozik. Az iraki hadsereg egyik volt amerikai tanácsadója szerint a zűrzavar a korrupció, a gyengekezű vezetés, és a nem megfelelő kiképzés eredménye.