Kerry most Irakban próbál meg csodát tenni

John Kerry amerikai külügyminiszter ma megérkezett Bagdadba, miközben a szunnita szélsőségesek a hétvégén újabb városok felett vették át az uralmat Irakban. 
Kerry Egyiptomból érkezett az iraki fővárosba, ahol korábban azt mondta, hogy az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIS) „erőszakos és elnyomó ideológiája nemcsak Irakot, hanem az egész régiót fenyegeti". Az amerikai külügyminiszter továbbá sürgette az iraki vezetőket, hogy emelkedjenek felül a vallási különbségeken, és fogjanak össze, írja a BBC.

A mai nap során Kerry találkozik Núri al-Maliki miniszterelnökkel, ám a tárgyalás várhatóan fagyos hangulatú lesz, miután a múlt héten kiderült, hogy az USA a miniszterelnök lemondását követeli a katonai beavatkozás fejében. Az Independent és a Wall Street Journal kormányzati forrásokra hivatkozva szivárogtatta ki az információt, mely szerint az amerikaiak feketén-fehéren megmondták Malikinek, hogy mondjon le.

Az iraki szunniták régóta vádolják azzal az ország lakóinak többségéhez hasonlóan síita miniszterelnököt, hogy a kormány hanyagolja a szunnita régiókat és ahol tud, be is tart nekik. 

Az AP hírügynökség azonban amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva azt írja, hogy Kerry várhatóan nem fogja szóba hozni a lemondást a találkozó során, azt viszont sürgetni fogja, hogy jöjjön létre egy új, a szunnita lakosság követeléseit meghallgató kormány. A kurdok és szunniták főleg a munkanélküliségre, a hatalomban való alulreprezentáltságukra és az igazságszolgáltatás kevéssé igazságos voltára panaszkodnak.

A hétvége folyamán az ISIS további városokat foglalt el Irakban. Vasárnap stratégiai jelentőségű város felett sikerült átvenniük a hatalmat: a nyugati Anbar tartományban fekvő Rutba 150 kilométerre keletre van a jordán határtól, így elfoglalása azt jelenti, hogy a két országot összekötő főútvonal gyakorlatilag a szunnita szélsőségesek kezébe került.

Két nap alatt Rutba már a negyedik város, amelyet az ISIS a hatalmába kerít. Szombaton az Eufrátész menti Ravát és Anahot, később pedig Kaimot és két nagy határőrposztot, a szíriai határon fekvő al-Valídot és a Jordánia melletti Turaibilt is elfoglalták, amivel a teljes nyugati határ feletti ellenőrzés az övék lett. Al-Valíd elfoglalása stratégiailag szintén lényeges, hiszen a Szíriában is aktív szervezet így könnyen szállíthat fegyvereket és egyéb harci eszközöket egyik országból a másikba.

A Kaimért vívott egynapos harcnak az iraki hadsereg 30 katonája esett áldozatul, a szunnita szélsőségesek azt állítják, hogy a hadsereg egységei menekülnek előlük, és ahova csak bevonulnak, üresen álló támaszpontok várják őket, a katonák a fegyvereiket hátrahagyva menekülnek. A hadsereg egyik szóvivője erre úgy reagált, „taktikai visszavonulásról" van szó.

A stratégiailag igencsak fontos Tal Afar-i repülőtér is elesett, ami nagy veszteség a kormány számára. A szíriai határt Moszul városával összekötő főútvonalon fekvő Tal Afart a kormány szakértők szerint arra használta volna, hogy visszavegye Moszult, amely az elsők között került a szunnita szélsőségesek kezére.

A Washington Post közben kormányzati forrásokra és szakértőkre hivatkozva azt írja, hogy az iraki haderő háza táján teljes a káosz: a katonák nem elég felszereltek, és sok a dezertőr, akik jó része az ISIS-hez csatlakozik. Az iraki hadsereg egyik volt amerikai tanácsadója szerint a zűrzavar a korrupció, a gyengekezű vezetés, és a nem megfelelő kiképzés eredménye.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.