Kenyai túszdráma: kitartanak a támadók
A kenyia belügyminisztérium közlése szerint a hatóságok bevették a nairobi bevásárlóközpont minden emeletét, és minden túszt kimentettek. Ám a harcok ezután sem csitultak a Reuters szerint, és az sem világos, hány terrorista, illetve hány túsz van még az épületben.
A szombat óta tartó túszdrámában 62-en haltak meg, 170-en megsérültek. A kenyai biztonsági erők közlése szerint több mint 200 embert evakuáltak a bevásárlóközpontból, és minden menekülési útvonalat elzártak a terroristák elől, most már az épület megtisztítására összpontosítanak. Joseph Ole Lenku belügyminiszter Twitterén közölte, hogy a biztonsági erők bevették a Westgate bevásárlóközpont minden emeletét.
A BBC Nairobiból azt közölte, hogy több személyt őrizetbe vettek a repülőtéren, akik el akartak utazni. Ám nem világos, hogy van-e összefüggés a szupermarketbeli eseményekkel.
A Westgate bevásárlóközpontban az al-Sabab, az al-Kaidához köthető szomáliai terrorszervezet túszejtői barikádozták el magukat és túszaikat. Az áldozatok között számos külföldi, így nyugati is van, a nairobi proszektúra afrikai, ázsiai és európai halottakról számolt be. Hétfőn nem értük el telefonon a nairobi magyar nagykövetséget, de Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője azt mondta lapunknak: továbbra sem tudnak magyar áldozatról, az ideiglenes magyar ügyvivő pedig folyamatosan tájékozódik az ügyben, és tartja a kapcsolatot az illetékesekkel. A halottak között egyébként ismertebb emberek is vannak, így egy ghánai költő, egy kenyai rádiós műsorvezető, Uhuru Kenyatta államelnök unokaöccse, vagy egy kanadai üzletember.
Az al-Sabab szóvivője egy iszlamista honlapon közölte: felhatalmazták az épületben lévő harcosaikat arra, hogy végezzenek a túszokkal. A kenyai biztonsági erők bejelentése szerint a végső támadást indították a szélsőségesek ellen. Négy nagy detonáció is hallatszott, és fekete füstoszlop szállt fel. A belügyminiszter bejelentette, „nagyon, nagyon jól halad” a túszmentés, a kormányerők három terroristával is végeztek, és „kevés” túsz maradhatott az épületben, „ha egyáltalán vannak még”. - Nem lehetnek többen tíznél - fogalmazott a helyi tévében nyilatkozva Cyrus Oguna kenyai ezredes, hozzátéve: az épület nagy részét ellenőrzik a kormányerők. Más források harminc körülire teszik a túszok és 10-15-re a túszejtők számát. A kiszabadításban a kenyaiakat külföldi biztonságiak, így izraeliek segíthetik, feltételezik a megfigyelők. A túszdráma amiatt is elhúzódik, mert e soknemzetiségű „terepen” a beavatkozás politikailag különösen kényes kérdés, és a túszok biztonságát tartják szem előtt.
Amerikaiak is lehetnek a támadók között
A többnemzetiségű túszejtőkről a szemtanúk elmondása árnyalja a képet. Volt, aki négy férfi és egy női terroristát látott, és csak egy volt közülük szerinte szomáliai. (A belügyminiszter mikroblogján keresztül nemrég tudatta, hogy a merénylők mind férfiak voltak. Valószínűleg egyikőjük női ruhát öltött.) Amerikaiakat is feltételeznek az al-Sabab Twitter-közlése alapján, ennek valóságtartalmát az FBI vizsgálja, írta a The New York Times. AK-47-es gépkarabélyok (kalasnyikovok) és kézigránátok voltak náluk, mondta egy további szemtanú. - Higgyék el, jól lőnek ezek a fickók. Látni lehetett, hogy kiképezték őket, mondta Fred Ngoga Gateretse, az Afrikai Unió egy illetékese, aki épp kávézott a bevásárlóközpontban, amikor a terrortámadás megkezdődött.
Mint a The New York Times helyszíni tudósításában leírja, amerikai illetékesek régóta figyelmeztettek, hogy terrortámadást hajthatnak végre Nairobi bevásárlóközpontjaiban, különösen az izraeli érdekeltségű Westgate-ben. Izraeliek ellen követtek már el Kenyában támadást. Nairobiban pedig nemrég emlékeztek az amerikai nagykövetség elleni 1998-as terrortámadásra is, amely halálos áldozatok százait követelte.
Nem meglepő, hogy bekövetkezett a terrortámadás
Mint arról beszámoltunk, az al-Sabab azzal magyarázta a mostani kézigránátos-géppisztolyos akciót, hogy Kenya - az Afrikai Unió színeiben - beavatkozott ellene a szomáliai polgárháborúban. - Az ilyen támadások mindig a meglepetés erejével hatnak, ugyanakkor Szomália, illetve Kenya szomáliai részvétele ismeretében mégsem meglepő, hogy bekövetkezett a terrorattak - érzékelteti a kérdés ellentmondásosságát Búr Gábor Afrika-szakértő, az ELTE docense. Egyben rámutat a pláza elleni támadás magyarázatára is: „ha van a terrorizmusban logika, akkor logikus lépés ott támadni emberekre, ahol nagy számban jelennek meg, hogy kikapcsolódjanak, vásároljanak, és ahol a túlzott biztonsági intézkedések a dolog lényegét ölnék meg”.
Búr Gábor újdonságként nem is az al-Sabab szervezethez tartozó túszejtők vegyes etnikai vagy nyelvi összetételét emeli ki (amiből a szemtanúk elmondása alapján lehet következtetni), hanem azt, hogy nők is megjelentek köztük, ahogy a csecsen „sahidkák” is korábban. Szerinte túlságosan leegyszerűsítő lenne a kilátástalan szomáliai szegénységgel magyarázni a szomáliai terrorizmust. - Vannak szegényebb államok, mint Etiópia, ahol pedig nem ütötte fel a fejét az ilyen típusú iszlám dzsihádizmus. Inkább Szomália zűrzavaros, ellentmondásos legutóbbi fél évszázada lehet a magyarázat, az utóbbi 22 évben gyakorlatilag nem működik az állam - magyarázta a szakértő.
Az amerikai sajtó emlékeztet, elnökként tett afrikai útján Barack Obama elkerülte Kenyát, noha édesapja ebből az országból származik. Ezt a 2007-es választásokhoz kapcsolódó erőszakkal, illetve a politikai vezetés felelősségével magyarázzák. Kenyatta elnököt és William Ruto alelnököt is felelősségre vonják a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságon emiatt. Közülük Ruto tartózkodott most is a holland királyvárosban, de egy hétre hazaengedték a rendkívüli helyzet miatt. Obama pedig most felhívta Kenyattát, hogy kifejezésre juttassa országaik szoros kapcsolatát.