Kenya kilépne a Nemzetközi Büntetőbíróságból
A bíróság ugyanis Uhuru Kenyatta elnököt és William Ruto elnökhelyettest is emberiesség elleni bűnök elkövetésével vádolja, sőt a Ruto elleni eljárás kezdetét már ki is tűzték a jövő hétre - írja a BBC.
Mindkét politikus tagadja a vádakat, amelyek szerint akkor követtek el a bűnöket, amikor erőszak tört ki a 2007-es, vitatott választások után. Több mint ezren meghaltak, hatszázezren elmenekültek az otthonukból. Akkor Kenyatta és Ruto még ellentétes oldalon állt, ám az idén márciusi választásokon már szövetséget alkottak. A Nemzetközi Büntetőbíróság ellenük zajló eljárása valójában csak segítette a kampányukat, mivel mindkét vezető a kenyai belügyekbe való külföldi beavatkozást emlegetett.
A kenyai parlamentet jelenleg is a Kenyatta és Ruto által alakított koalíció uralja. A beterjesztett indítvány szerint mindkettejüket törvényesen választották meg, és a kormánynak azonnali lépéseket kell tennie, hogy kivonuljon az ICC-ből. Az ezt célzó jogszabályt harminc napon belül kell a törvényhozás elé terjeszteni. Az ellenzék – élén Raila Odinga volt miniszterelnökkel – szeszélyesnek és meggondolatlannak minősítette a kezdeményezést.
Fadi El Abdallah, az ICC szóvivője közölte, hogy Kenya kilépése nem lenne hatással az elnökkel és az alelnökkel szembeni vádakra. „A kivonulás csak a jövőt érinti, sohasem a múltat” – fogalmazott. Hozzátette: ha Kenyatta és Ruto nem hajlandó együttműködni, a bíróság elfogatóparancsot adhat ki ellenük.
Elemzők szerint a kenyai lépés megdöbbenést keltene a nemzetközi közösségben, ráadásul más – főként afrikai – államokat is arra bátorítana, hogy hasonlóan cselekedjenek. A Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó egyezményt a világ 121 országa ratifikálta, köztük 34 Afrikában.