Kenőpénzek a Kuba elleni blokádért
Mióta Barack Obama beváltotta választási kampányában tett ígéretét, s a kubai amerikaiak immár korlátozás nélkül látogathatják meg rokonaikat a karibi szigetországban, a törvényhozás mindkét házában köröznek már kezdeményezést az 1960 óta érvényben lévő utazási tilalom feloldásáról.
Richard Lugar republikánus szenátor és Howard Berman, a képviselőház külügyi bizottságának demokrata elnöke a hét elején egyaránt úgy foglalt állást: „anakronisztikus”, hogy miközben bárhová, így katonai diktatúrák irányította, avagy háború sújtotta országokba – mint Mianmar, Észak-Korea, Szudán, avagy Afganisztán – lehet utazni, egyedül Kuba a kivétel.
Épp a képviselőházi vitát megelőzően hozta nyilvánosságra egy független csoport, a Public Campaign jelentését arról, hogy a Castro-ellenes lobbi 2004, tehát Bush-elnök második mandátuma óta mintegy 400 törvényhozót, vagy képviselőjelöltet „kent meg” összesen több mint 10 millió dollár pénzadománnyal a Kuba elleni embargó, így az utazási tilalom fenntartása érdekében. A pénzeket a 2003-ban alapított USA-Kuba demokrácia elnevezésű csoport akcióbizottsága gyűjtötte a honatyák meggyőzésére.
Személyenként 150-350 ezer dollárról van szó, és többek között McCain republikánus elnökjelölt is szerepel a listán 183 ezer dollárral. A Miami Herald szerint republikánus és demokrata honatyák egyaránt vannak a „lekenyerezettek” között. A listát Lincoln Diaz-Balart vezeti 367 ezer dollárral, aki legutóbb magabiztosan azt nyilatkozta: nem áll fenn az embargó feloldásának veszélye, mert „ellenőrzés alatt van a törvényhozók többsége”. A Public Campaign jelentésében azt írta, hogy legalább 18 honatya módosította álláspontját a pénzadomány hatására. David Donelly kampányigazgató szerint ezek a „kenőpénzek” nem törvényellenesek, de „csapdát” jelentenek: a képviselő nem azt teszi, amit választói, hanem, amit az adományozók várnak el tőle.