Schengenből is kirúgnák a görögöket
Brüsszelben lázas ötletelés zajlik például arról, hogy bevezessék a pénzkorlátozást, nehogy a görögök egyik napról a másikra kifosszák a bankokat. Ehelyett csak bizonyos meghatározott összeget lehetne egyszerre felvenni a folyószámláról. Korlátoznák a pénzátutalásokat is Görögörszág és a többi eurózóna-tagállam között. Nincs kizárva az sem, hogy felfüggesztik Athén tagságát a schengeni övezetben, és visszaállítják a határellenőrzést a szomszédos országok határain, illetve az európai reptereken külön folyosót állítanak fel a görögöknek. Erre azért lenne szükség, hogy megállítsák az esetleges kivándorlási hullámot.
A Reuters úgy tudja, hogy az eurózóna pénzügyminiszter-helyetteseit tömörítő munkacsoport május 21-én telefonkonferenciáján minden tagállamot arra kértek, hogy készüljön fel arra helyzetre, ha Athén „megteszi a végső lépést”. (Az eurózónából az európai szerződések értelmében egyébként nem lehet kilépni, csupán az Európai Unióból: vagyis egy ilyen lépés automatikusan vonná maga után a schengeni szerződésből való kilépést is.)
A Európai Bizottság hivatalosan nem erősítette meg a híreket. Egyes források szerint ezekkel a valószínűleg szándékosan kiszivárogtatott „rémhírekkel” inkább a görög választókra próbálnak nyomást gyakorolni, hogy ne a mentőcsomagot újratárgyalni akaró radikális baloldali Szirizára szavazzanak vasárnap. A hivatalos álláspont továbbra is az, hogy az illetékesek bíznak benne: egyetlen ország sem hagyja majd el az eurózónát, a tárgyalások nem politikai kérdésekről szólnak, hanem pénzügyi szakértők próbálnak megoldást találni a helyzetre – igaz, ők igyekeznek mindenre felkészülni.
A görögök elsöprő többsége egyébként nem akarja elhagyni az eurózónát: a felmérések szerint 75-80 százalékuk támogatja a maradást. De abban is nagy az egyetértés – és ezt vallja a konzervatív Új Demokrácia és a szocialista PASZOK is –, hogy a mentőcsomag feltételeit újra kell tárgyalni. Kérdés, az unió mennyire lesz rugalmas ebben a tekintetben.