Kemény bírálat a szíriai konfliktus minden résztvevőjének

Az ENSZ humanitárius ügyekért felelős vezetője mai felszólalása alkalmával sürgette a Biztonsági Tanácsot, hogy azonnal intézkedjen a szíriai humanitárius katasztrófát illetően, és biztosítsa, hogy a segélyek könnyebben eljussanak a célállomásokra.

Amos ma nemcsak az Biztonsági Tanácsot (BT) bírálta – amelynek szerinte egyezményt kellene hoznia a helyzet javítása érdekében –, de a lázadókat és a kormányt is felelősségre vonta, „elfogadhatatlannak” nevezve, hogy a felek továbbra is súlyosan megsértik a humanitárius megállapodásokat.

„Elfogadhatatlan, hogy a konfliktus minden szereplője már hónapok óta – mióta a BT tagjai a helyzet rendezésére szólítottak fel – folyamatosan és durván megsérti a nemzetközi humanitárius jogot” – idézi Amos ma délelőtti szavait a BBC. „A feleknek feladata volna megvédeni a civileket, de mégsem tesznek ennek eleget. Abban mind egyetértünk, hogy háború zajlik, de még a háborúban is vannak szabályok.”

Amos a BBC helyszíni tudósítójának elmondta azt is, hogy az ENSZ által kieszközölt homszi tűzszünet ugyan lehetőséget teremtett arra, hogy sokakat evakuáljanak a háború által egyik leginkább sújtott városból, ez mégsem nyújtott hosszú távú megoldást a problémákra.

„Már tizennégy hónapja, hogy felhívtam a BT figyelmét a homszi helyzetre. Végül 1200 embert sikerült kijuttatnunk a városból, és 2500 személynek elegendő ételt és gyógyszert vittünk az ott maradóknak. Ha ehhez valóban 14 hónapra van szükség, amikor 250 ezer civil tartózkodik ostrom alatt álló városokban, és amikor mintegy hárommillió emberhez alig lehet eljutni, akkor sajnos nehezen tudom azt mondani, hogy ez egy követendő modell” – mondta.

Az utóbbi hetekben, mióta kezdetét vette a szíriai békekonferencia Genfben, a harcok országszerte új lendületet vettek. Mind a lázadók, mind a kormány csapatai igyekeznek minél több területeket szerezni, hogy javuljon az alkupozíciójuk a tárgyalások során.

A konferencia első fordulója szóváltásokkal és sértegetések sorával ért véget január 31-én. A szír külügyminiszter, Valíd Moallem éretlennek nevezte az ellenzéki delegációt, majd terroristáknak nevezte őket, mondván, a konferencia után világos, hogy Szíriában nincs mértsékelt ellenzék, csupán terroristák. Így, nem meglepő módon, kevés eredménnyel zárult a tárgyalássorozat. Míg a kormány továbbra is a terrorizmus elleni harcot – terroristák alatt főként a szíriai lázadókat érti a kormány – tartja a legfontosabb feladatnak, addig az ellenzék szerint első körben Aszad elnököt kellene elmozdítani az ország éléről.

Brahimi korábban úgy nyilatkozott, hogy bár „folyamatosan farkasszemet néznek kudarccal”, a tárgyaló felek biztosították róla, azon lesznek, hogy megoldják a helyzetet, és végre elinduljanak valamilyen irányba a tárgyalások.

 

 

Children sit with their belongings as they wait to be evacuated from a besieged area of Homs February 12, 2014. A humanitarian ceasefire allowing the delivery of aid and evacuation of civilians from the Syrian city of Homs could be extended further i
Children sit with their belongings as they wait to be evacuated from a besieged area of Homs February 12, 2014. A humanitarian ceasefire allowing the delivery of aid and evacuation of civilians from the Syrian city of Homs could be extended further if there are more people wishing to leave its besieged Old City, the city's governor told Reuters. REUTERS/Thaer Al Khalidiya (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.