Kegyelmet kér Snowdennek a New York Times és a Guardian
Elnöki kegyelmet vagy legalább vádalkut sürgetett az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos adatgyűjtési gyakorlatát leleplező amerikai informatikus, Edward Snowden számára csütörtökön a The New York Times. A tekintélyes amerikai lap szerkesztőségi cikkében rámutatott, hogy a Moszkvába szökött informatikus, akit az Egyesült Államokban kémkedéssel és lopással vádolnak, bűncselekményt követhetett el, ám ezzel nagy szolgálatot tett hazájának.
„Figyelembe véve annak az információnak a hatalmas értékét, amelyet feltárt, valamint azokat a visszaéléseket, amelyeket nyilvánosságra hozott, Snowden többet érdemel egy olyan életnél, amelyet örökös száműzetésben, rettegésben és szökésben kell leélnie” - írta a New York Times. Az NSA által folytatott adatgyűjtést a közelmúltban két szövetségi bíró is alkotmányellenesnek találta, egy viszont úgy ítélt, hogy amit a titkosszolgálat csinál, az nem ütközik az alkotmányba. Emiatt előfordulhat az is, hogy az NSA ügye végül az amerikai Legfelsőbb Bíróság előtt landol.
A lap cáfolta Barack Obama elnöknek azt az augusztusban tett kijelentését, miszerint az általa aláírt, a közérdekű bejelentést tevőket védelmező rendelet lehetővé tette volna Snowden számára, hogy egyszerűen a feletteseihez forduljon az általa észlelt visszásságok miatt, ezzel elkerülve a kiszivárogtatás miatti büntetőjogi felelősségre vonást. Az elnöki direktíva ugyanis kizárólag a hírszerző szervek hivatalos állományára, nem pedig az olyan szerződéses munkatársakra vonatkozik, mint amilyen az informatikus volt.
A szerkesztőségi cikk kitért arra is, hogy Snowden állítólag két felettesénél is panaszt tett az általa tapasztalt visszaélések miatt, de azok semmit sem tettek. „Ha valaki felfedi, hogy kormányzati hivatalos személyek rutinszerűen és szándékosan megsértették a törvényt, akkor azt a személyt nem fenyegetheti életfogytiglani börtön, amelyet ugyanaz a kormányzat szab ki rá" - hangzott a szerkesztőségi állásfoglalás.
A New York Times többek között emlékeztetett rá, hogy az NSA egy belső vizsgálat szerint is évente több ezer alkalommal megsértette a magánszféra sérthetetlenségére vonatkozó szövetségi törvényeket, és túllépte a hatáskörét. Az ügynökség feltörte a jelentős adatközpontok kommunikációs kapcsolatrendszerét, és amerikaiak millióira vonatkozó adatokat gyűjtött. A lap felhívta a figyelmet arra is, hogy James Clapper, a nemzeti hírszerzés igazgatója ez utóbbi ténnyel kapcsolatban hazudott a márciusi kongresszusi meghallgatásán, ám ezzel kapcsolatban mindeddig nem indult vizsgálat.
Hasonlóképpen kegyelmet kért Snowdennek csütörtökön a brit Guardian is.