Kazahsztán kész elengedni a szökésben lévő bankár feleségét
Most az olasz diplomácia közbenjárására Asztanában bejelentették, hogy Alma Salabajeva visszanyerte mozgásszabadságát, s akár el is hagyhatja az országot.
A kazahsztáni külügyminisztérium szóvivője bejelentette, hogy megszüntették a szökésben lévő kazah oligarcha, volt bankvezér Mukhtar Abljazov felesége, Alma Salabajev mozgásának a korlátozását. Már útlevelet is kapott, így akár el is utazhat Kazahsztánból. A hírt az Ansa olasz hírügynökség közölte a Rapsi orosz sajtóügynökségre hivatkozva. Az Ansa szerint Salabajeva ügyének rendeződéséhez az olasz külügyminisztérium közbenjárásának komoly szerepe volt. Más kérdés, hogy éppen az olasz rendőrség tartóztatta le Salabjevát és vele lévő kisgyerekét Rómában és adta át még májusban a kazah követségnek. Mindkettőjüket egy kazah repülőgép azonnal el is vitte Itáliából Asztanába, ahol aztán elrendelték az asszony házi őrizetét Almatiban.
Az Ansa híre szerint Salabajeva már telefonon köszönetet is mondott a segítségért Emma Bonino olasz külügyminiszternek és az olasz diplomatáknak, hogy közbenjártak a mozgásszabadsága visszanyeréséhez. Az olasz sajtó úgy értesült, hogy az asszonynak kauciót kellett letennie, ám az összeg nagyságáról nincs információ. A szabdlábra helyezés ugyan “ideiglenes”, de az asszony kapott új útlevelet és akár máris kérelmezhet vízumot a távozáshoz más országba. A kazah külügyi szóvivő hivatkozott arra az olasz indoklásra, hogy Salabajeva és gyereke kiadatása “szabályellenesen” történt, amennyiben az intézkedésről nem volt tudomása az olasz igazságügyi miniszternek, miként a belügy- avagy a külügyminiszternek sem.
Salabajeva kiutasítását az olasz rendőrség azzal magyarázta, hogy itáliai tartózkodásakor egy a közép-afrikai köztársaságbeli hamis útlevéllel rendelkezett. Az ügynek sajátos háttérmagyarázatot kínálhat, hogy a római ügyészség a közelmúltban indított vizsgálatot az ENI nagyvállalat ellen névtelen bejelentés alapján. Eszerint az olasz energetikai cég kazahsztáni befektetési érdekeltségét próbálta volna “megerősíteni” azzal, hogy tájékoztatta az asztanai hatóságokat Abljazov felesége és gyereke itáliai tartózkodásáról.
A francia rendőrség egyébként július végén Cannes közelében őrizetbe vette magát Mukhtar Abljazovot is, akit Kazahsztán, Oroszország és Ukrajna is megvádolt sikkasztással. A korábban a BTA bankot irányító Abljazovot összesen mintegy hat milliárd dollár nagyságrendű sikkasztással gyanúsítják. Abljazov 2011-ben Nagy-Britanniában menedékjogot kapott. Ám miután nem volt hajlandó megjelenni brit bíróság előtt a BTA bankkal kapcsolatos állítólagos visszaélés tisztázására, gyakorlatilag 2012 eleje óta szökésben lévőnek számít Angliában is. Franciaországnak Oroszországgal és Ukrajnával van kiadatási egyezménye, Kazahsztánnal viszont nincs. A feltételezések szerint Ukrajna merül fel a kiadatás célországaként, ahol Abljazovot a BTA ottani leányvállalatánál bekövetkezett csőd okozásával vádolják. Az 50 éves Abljazov cáfolja a sikkasztás vádját, politikai üldözöttnek nyilvánítja magát, minthogy a Kazahsztánt több mint két étvizede irányító Nurszultan Nazarbajev elnök riválisaként, bírálójaként lépett fel.
Az Abljazov-ügynek van magyarországi szála is. A kazahsztáni Zaure D., a bankvezér egykori főkönyvelője Budapesten kapott tartózkodási engedélyt. Ám amikor Abljazovot Franciországban elfogták, a kazah nőt a magyar hatóság is kiadatási őrizetbe vette, minthogy a gyanú szerint sikkasztásban segített egy bankvezérnek. Az októberi sajtóhírek szerint illetékes bíróság kiadhatónak minősítette.