Katonák a belga utcákon
A BBC közlése szerint Brüsszelben, Antwerpenben és az országban máshol körülbelül 300 katonát vezényeltek az utcákra. Azután, hogy a múlt héten egy háromnapos franciaországi terrorista ámokfutás alatt 17 ember vesztette életét, Azonnal végrehajtandó merényletek veszélye miatt csüt9örtökön Belgium több városában is razziát tartott a terrorelhárítás. A kelet-belgiumi Verviers-ben két terrorizmussal gyanúsítható személyt likvidáltak a biztonságiak. Szombaton katonákat főleg a zsidó iskolák és állami intézmények lehet látni. Kivezénylésükről Charles Michel minisztereln9ök hivatala közleményt adott ki.
Belga kormányzati bejelentések szerint azoktól a kettős állampolgároktól, akiket terrorfenyegetést jelentenek az országra, megvonják a belga állampolgárságot. Aggodalomra ad okot ugyanis, hogy a Szíriában és Irakban harcoló fiatal európai állampolgárok hazájukba visszatérve, merényleteket követhetnek el.
A verviers-i akció során a hatóságok fegyvereket, lőszert, robbanóanyagot foglaltak le, valamint rendőrségi egyenruhákat és rengeteg pénzt is találtak. A belga ügyészség szerint a terrorista sejt rendőrökkel akart végezni. Az razziában összesen 13 embert tartóztattak le, pénteken pedig öt embert vádoltak meg terrorszervezetben való részvétellel és merénylet előkészítésével.
Manuel Valls francia miniszterelnök szerint közvetlen kapcsolat nincs a belga razziasorozat és a múlt heti párizsi merényletek – a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztősége elleni támadás és az utána következő túszejtő akciók – között, de a tárcavezető pénteken úgy nyilatkozott, mind a két azonos fenyegetéssel nézz szembe. Franciaországban pillanatnyilag szintén a legmagasabb terrorfenyegetettségi szint van érvényben. 120 ezer rendőrt és katonát mozgósítottak. Európa más országaiban hasonló magas biztonsági intézkedéseket foganatosítottak.
A radikalizmust és politikai erőszakot kutató nemzetközi szervezet, az ICSR szerint a terrorfenyegetettség Franciaországban, Nagy-Britanniában, Németországban, Belgiumban és Svédországban a legnagyobb, ezek ugyanis azok az országok, amelyeknek a legtöbb olyan állampolgáruk van, aki megfordult Irakban vagy Szíriában harcolni az Iszlám Állam (IS) oldalán Francia állampolgár több mint kétszer annyi csatlakozott a szunnita szélsőségesekhez, mint ahány együttvéve a Közel-Keletre ment a többi európai országból.