Katonai együttműködéssel csökkenti a feszültséget Kína és India
A két atomhatalom, India és Kína között évtizedek, a határ menti vitatott területek miatt 1962-ben kitört háború óta feszült a viszony. Peking – a szintén atomhatalom Pakisztán nagy ázsiai szövetségese – mintegy 90 ezer négyzetkilométernyi területet követel magának az északkelet-indiai Arunacsál Pradés államból, miközben Újdelhi 38 ezer négyzetkilométernyi területre tart igényt a Himalája nyugati részén, az Akszaj-csin-fennsíkon.
Idén április 15-én több tucat kínai katona lépte át a két ország közötti határvonalat, és vert gel sátrakat a 10 kilométerrel beljebb, a Ladakh régióbeli Depszang-völgyben. Peking tagadta, hogy egységei behatoltak volna India területére, és azt állította, hogy a határ menti régióban béke uralkodik. Újdelhi szerint ugyanakkor Peking az utóbbi években rendszeresen átlépte az ellenőrzési vonalat, a két ország közötti nem hivatalos határt.
A két fél még 1996-ban abban állapodott meg, hogy nem törekszenek a köztük lévő demarkációs vonal megváltoztatására, a mostani megállapodás az áprilisihoz hasonló incidenseket hivatott megakadályozni a két ország között húzódó, mintegy négyezer kilométeres határszakaszon. A megállapodás szerint a régióban szolgálatot teljesítő katonai egységek rendszeresen információkat adnak egymásnak a manővereikről..