Kaszált egyet a védelmi miniszter

Ursula von der Leyen Németországban az előző ciklus alatt vétett hibák miatt cserélte le a tárcája felső vezetését.

Németországban a nagykoalíciós kormány védelmi minisztere csütörtökön az utolsó régi államtitkárt is menesztette. Ursula von der Leyen az előző ciklusban vétett hibák miatt cserélte le a tárca felső vezetését. A miniszter a négy államtitkár közül hármat lecserélt már decemberben, amikor hivatalba lépet. A negyedikkel együtt csütörtökön egy főosztályvezetőt is leváltott.

A személyi döntések közvetlen előzménye, hogy áttekintették a 15 legnagyobb fegyverzetfejlesztési programot. A projektek állásáról szóló jelentéseket szerdán tárgyalták meg, és a miniszter egyik beszámolót sem fogadta el. Ugyancsak szerdán kiderült, hogy egy 55 millió eurós kifizetést utólag kell jóváhagyatni a törvényhozással. Leyen a döntéseket indokolva kiemelte, hogy az előző ciklusban elindított változások iránya helyes, de javítani kell a tervezés biztonságán és az átláthatóságon, amihez szervezeti és személyi megújulás szükséges.

Leyen az első nő a német védelmi minisztérium élén. A konzervatív CDU politikusa párttársától, Thomas de Maiziere-től vette át a tárcát, amikor a konzervatív-liberális koalíciót tavaly decemberben felváltotta a konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíció.

Az előző ciklusban több nagy fejlesztés végrehajtása lelassult, egyes programoknál megugrottak a költségek, és olyan is volt, amely kudarcba és belpolitikai botrányba fulladt. Ez az úgynevezett Euro Hawk projekt. Az amerikai Northrop Grumman légi- és hadiipari társaság Global Hawk nevű drónjának továbbfejlesztése még 2000-ben kezdődött a Bundeswehr - a német hadsereg - és az EADS európai légi- és hadiipari konszern közreműködésével. A projektre nagyjából félmilliárd eurót költöttek, és az Euro Hawk prototípusának tesztjét is elkezdték, amikor a védelmi minisztérium leállította a fejlesztést.

A tavaly májusi döntést azzal indokolták, hogy ésszerűtlenül sok pénzbe kerülne olyan állapotba hozni a repülőgépet, hogy a siker esélyével próbálkozhassanak a németországi hatósági repülési engedély beszerzésével. A fő probléma az, hogy az amerikai partner a helyi jogszabályoknak megfelelően nem adja ki a jármű teljes tervdokumentációját, amely nélkül viszont nem lehet megszerezni a  repülési engedély. Ezért egy sor amerikai gyártású alkatrészt, berendezést ki kellene cserélni, ami a tárca szerint nagyjából további 600 millió eurót emésztene fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.