Karzai sem a tálibokkal, sem az amerikaiakkal nem akar tárgyalni
Az afgán béketanács nem örül a tálibok Dohában megnyitott irodájának. John Kerry amerikai külügyminiszter még fel is hívta Hamid Karzai elnököt, hogy megpróbálja csökkenteni a feszültséget. Kerry azzal nyugtatta Karzait, hogy a tálibok leveszik az épületről a zászlójukat, az Afganisztáni Iszlám Emirátus feliratú táblát pedig le fogják cserélni egy másik, Béketárgyalások Irodája névtáblára. A katari iroda kedden nyílt meg, ugyanazon a napon, amikor a NATO afganisztáni csapatai (ISAF) teljesen átadták a biztonsági feladatok ellátását az afgán biztonsági erőknek.
Karzai elnök felháborodását jelzi, hogy szerdán kijelentette: az afgán tárgyalóknak mindaddig bojkottálniuk kell a katari tárgyalásokat, amíg a „külföldi hatalmak” nem hagyják, hogy a tárgyalásokat kizárólag afgánok bonyolítsák le. Ezek után az elnök felfüggesztette a biztonsági feladatokról szóló megbeszéléseket az USA-val is.
Az USA és a tálibok képviselői a következő pár napban ülnek tárgyalóasztalhoz, de az egyelőre nem világos, hogy az afgán tárgyalóknak végül milyen szerepük lesz. Korábban a tálibok a nemzetközi csapatok teljes kivonulását szabták a politikai megállapodás feltételéül, az ISAF azonban csak 2014-ben hagyja el Afganisztánt, és még ezek után is marad pár ezer amerikai katona az országban. Több elemző szerint a Katarban létrehozott iroda azt jelenti, hogy a szélsőségesek már nemcsak fegyveres, hanem politikai csoportként is jelen szeretnének lenni.
Eközben a tálibok szóvivője Dohában azt nyilatkozta, hogy hajlandóak szabadon engedni egy 2009 óta fogva tartott amerikai katonát öt, a Guantánamói börtönben raboskodó tálibért, írja a BBC.
Ez lesz az első alkalom, hogy az amerikaiak nyilvánosan találkoznak a tálibokkal, 2011-ben ugyanis már tartottak titkos megbeszéléseket. A Fehér Háznak két követelése van a szélsőségesekkel szemben: nyilatkozniuk kell, hogy támogatják a békefolyamatokat, illetve, hogy Afganisztánt nem használják kiindulópontul más országok elleni támadásokhoz.