Kárpótlás helyett kényszerkezelés
Xintai városában elmegyógyintézetbe kerülnek, akik a hivatali visszaélések miatt felsőbb fórumokon kérnek jogorvoslatot – adta hírül a Beijing News című angol nyelvű pekingi napilap. A klienseket csak akkor bocsátják szabadon, ha visszavonják gyanúsítgatásaikat.
A riport egy Sun Fashi nevű helyi férfit kálváriáját idézi fel, aki évekig járt kárpótlásért kisajátított földje miatt, mígnem végső elkeseredésében október 19-én elindult Pekingbe. A xintai hatóságok az úton fogták el és szállították a helyi elmegyógyintézetbe.
Sun hiába követelte, hogy szabadon engedjék, erre kábítószerinjekciók, magánzárka és fenyegetések volt a válasz. „Nem érdekel, beteg vagy-e vagy sem – vágta az arcába állítólag egyik orvosa – ha a hatóságok küldtek, úgyis kezelésbe veszünk.” Sunt november 19-én bocsátották el, miután aláírt egy papírt, hogy lemond kárpótlási igényéről.
Egy visszavonult önkormányzati tisztviselő elmondta, a kényszerbeutalások 2006-ban kezdődtek. Bevallása szerint a xintai hatóságok eddig 18 embernek adtak gondolkodási időt véleménye esetleges megváltoztatásához. A xintai Elmegyógyintézeti Központ igazgatója viszont arról számolt be, hogy „sok” tiltakozó jutott a a kényszerkezeltek sorsára.
Azzal mentegetőzött, hogy a szanatórium számos esetben elutasította a hatósági kényszerbeutalóval a nyakukra küldött eseteket, amikor nyilvánvaló volt, hogy egészséges emberről van szó. Ezt állítólag a csintaji polgármesteri hivatal egy idő után lelki rendellenességet bizonyító iratokkal védte ki.
Egy, még a császári időkből származó rendelet szerint Kínában mindenkinek joga van a pekingi központi hatalomhoz fordulni, ha valamilyen igazságtalanságra bukkan a helyi hatóságok munkájában. Bár a hagyomány a kommunista érában és tovább él, ritka alkalom, hogy vigyázó szemük átsuhanjon egy visszaéléseiket kiteregető panaszlevél felett.