Károly-díj a Szent Egyed Közösség alapítójának
A város által adományozott, tekintélyes nemzetközi díjat 1950 óta ítélik oda az európai egyesítésben, illetve az európai értékek képviseletében kiemelkedő érdemeket szerző személynek vagy intézménynek.
A kitüntetést odaítélő kuratórium hivatalos indoklásában hangsúlyozta: több mint négy évtizede végzett munkája során Andrea Riccardi rendkívüli és példaértékű képviselője volt a béke, a szolidaritás, az emberi méltóság, valamint egy jobb világ melletti polgári elkötelezettség európai értékeinek.
Andrea Riccardi a díj átvételekor elmondta: az általa alapított, egy emberibb és szolidárisabb világért küzdő egyházi mozgalom a szegények barátja Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában és Európában is. Egyebek között azt az üzenetet kívánja Európának közvetíteni, hogy nem élhet önmagáért, csak másokért.
A közösség (Comunita di SantÍEgidio) 1968-ban alakult Rómában, a II. vatikáni zsinat szellemében. Tagjai többségükben laikusok, akik a mindennapi munka, tanulás és családi élet mellett rendszeresen találkoznak, hogy közösen olvassák a szentírást és együtt imádkozzanak. A közösség előbb szegény gyermekek támogatásával foglalkozott, majd tevékenysége egyre inkább terebélyesedett. Tagjai gyerekeket, rászoruló időseket, hajléktalanokat, fogyatékosokat segítenek, és AIDS-es betegeket ápoló kórházakat látogatnak. Az elmúlt években igyekeztek előmozdítani a balkáni országok népei közötti megértést és megbékélést, a harmadik világ számos országában pedig segélyakciókat szerveztek. Sikerrel vettek részt a Mozambikban és Guatemalában évtizedeken át tartó polgárháborús helyzet rendezésében.
A közösséget - amely Magyarországon 1989 óta van jelen - 2002 februárjában Nobel-békedíjra jelölték.
A Nagy Károly frank uralkodóról (747-814) elnevezett nemzetközi Károly- díjat minden évben Krisztus mennybemenetelének napján (a húsvét vasárnap utáni 40. napon) adják át Aachenben, amely a VIII-IX. században Nagy Károly székvárosaként az akkori Európa egyik központja volt.
Az elmúlt évtizedek kitüntetettjei között volt egyebek között Václav Havel volt cseh államfő, Jacques Delors, az Európai Közösségek Bizottságának egykori elnöke, Tony Blair volt brit miniszterelnök, Bill Clinton korábbi amerikai elnök. Rendkívüli Károly-díjat kapott II. János Pál korábbi katolikus egyházfő is. A tavalyi kitüntetést Angela Merkel német kancellár kapta.
A Károly-díjnak eddig két magyar kitüntetettje volt: 1990-ben Horn Gyula volt külügyminiszter és későbbi kormányfő, 2001-ben pedig Konrád György író részesült az elismerésben.