Karadzsics inkább jutalmat várna
Radovan Karadzics volt bosznia-hercegovinai szerb elnök, illetve a védelem szólalt fel kedden a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló bíróság (ICTY) előtt. Karadzsicsot 10 rendbeli népirtással, háborús és emberiség elleni bűntettekkel vádolják. A két fő vádpont a srebrenicai mészárlás és Szarajevó 44 hónapos ostroma; az előbbiben nyolcezer muzulmán férfit és fiút végeztek ki a Ratko Mladics tábornok vezette szerb erők, a bosnyák főváros ostromának pedig 12 ezer polgári áldozata volt.
A vádakat Karadzsics kedden azzal hárította el, hogy ő mindent megtett a háború elkerülése érdekében, és inkább jutalmat érdemelne „minden jóért”, amit tett, semmint hogy felelősségre vonják. „Ami embertől telik, azt én megtettem, hogy elkerüljem a háborút és csökkentsem a szenvedést. Többször hirdettem egyoldalú tűzszünetet és megállítottam a szerb egységeket, amikor már a győzelem kapujában voltak” – hangoztatta a szerb politikus. Szerinte ő egy „szelíd, megértő ember”, a háborúnak harmad- vagy negyedannyi áldozata volt, amint amennyi a hivatalos adatokban szerepel. A hágai ügyészek Karadzsicsot többek között azzal vádolják, hogy megtervezte vagy elrendelte a Bosznia-Hercegovinában élő muzulmánok és horvátok kiirtását, üldözte őket, és nem mellesleg ENSZ-békefenntartókat és szakértőket ejtett túszul.
Karadzsics és a védelem fő tanúja egyébként Andrej Demurenko orosz ezredes, aki 1995-ben a Szarajevónál szolgálatot teljesítő ENSZ-békefenntartók parancsnoka volt.
Karadzsicsot 2008 júliusában Belgrádban tartóztatták le. Az 1995 óta menekülő, most 67 éves szerb férfi Dragan Dabics álnéven akkor már évek óta alternatív gyógyászattal foglalkozott. Hosszú szakálla miatt nem ismerték fel.
A magát dráma- és versírásban is kipróbáló egykori pszichiáter kedden Hágában tagadta a gyűjtőtáborok létét is, ahol a szerb erők bosnyák és horvát civileket tartottak fogva. Az ICTY szerint Trnopoljében több száz embert semmisítettek meg, de az 1992-es felvételeket Karadzsics hamisítványnak minősítette.
A perrel egyidőben az ICTY a tavaly elfogott Goran Hadzsics ügyét is tárgyalja – közölte a b92 belgrádi hírportál. Az 54 éves szerb férfit a szakadár Krajinai Szerb Köztársaság elnökeként Horvátország területén elkövetett háborús bűncselekményekkel, civilek – horvátok és magyarok – meggyilkolásával vádolják. Hadzsicsot utolsóként fogták el az ICTY háborús bűnökkel vádolt személyek 161 fős – főként szerbeket, de horvát és bosnyák illetőségűeket is tartalmazó – listájáról. Őt a kilencvenes években, távolléte alatt Horvátországban már 40 év börtönre ítélték.