„Európának méltó módon kell fogadnia a menekülteket”
– Szírekkel beszéltem, családokkal, akik iszonyatos erőfeszítések révén jöttek el idáig. Tisztában vagyok Magyarország nehéz helyzetével, s kívánom, hogy a kormány fogadja el a felajánlott nemzetközi segítséget. Európának, benne Magyarországnak, méltó módon kell fogadnia a menekülteket. Ha nem így járunk el, az EU renoméját tesszük kockára, hiszen milyen alapon kérjük akkor számon másoktól az emberi jogok érvényesülését – hangoztatta a lapunknak adott interjúban a francia konzervatív parlamenti képviselő, aki a Francia Intézet női-férfi egyenjogúsági konferenciájának egyik előadója volt.
A Nemzetgyűlésbe először 1991-ben beválasztott politikus azzal folytatta, hogy Európának, s így Franciaországnak kaput kell nyitnia a menekültek előtt, igaz, nem határtalanul. A volt esélyegyenlőségi miniszter támogatja az Európai Bizottság által javasolt kvótákat, valamint a szocialista francia kormány, illetve a különböző önkormányzatok felajánlásait 24 plusz 10 ezer menekült befogadására.
Nicole Ameline Veres Viktor / Népszabadság |
A nőkkel szembeni diszkrimináció ellen küzdő ENSZ-bizottság elnöke menekültügyben globálisabb megközelítésre, a jelenleginél erőteljesebb közel-keleti szerepvállalásra buzdítja az uniót. Szíria kapcsán szerinte az a legfontosabb, hogy a Nyugat a térség befolyásos országaival összefogva állítsa meg a barbár pusztítást végző Iszlám Államot (IS). Ameline támogatja, hogy Franciaország Irak mellett Szíriában is légi csapásokat intézzen az IS ellen, a nyugati szárazföldi csapatok bevetése azonban „egyelőre nem aktuális”. A képviselőnő a rivális klánok háborúja dúlta Líbiába sem küldene rendteremtő nyugati katonai egységeket. A nemzetközi közösségnek azonban el kell érnie, hogy a szemben álló felek egységkormányt alakítsanak, és helyreállítsák az államiságot.
A francia belpolitika, a Nemzeti Front (FN) előretörése kapcsán azt hangoztatta, hogy pártja, a Nicolas Sarkozy exállamfő vezette Les Républicains (Köztársaságiak) határozottan szembeszáll Marine Le Pen nézeteivel. Ezek Ameline szerint lényegében nem különböznek az FN-alapító Jean-Marie Le Pen politikájától, de célba találnak az elkeseredett, dühös rétegeknél. A konzervatív politikusnő egy percig sem kételkedik abban, hogy választási vereség veszélye esetén a világra nyitott, humanista értékeket valló pártok összefognának az FN-nel szemben.
A pártja baloldalához tartozó Ameline üdvözölte Sarkozy visszatérését. Szerinte a volt köztársa sági elnöknek megint sikerült egyesítenie a szocialisták és az FN közötti jelentős teret elfoglaló „nagy családot”, csökkenteni a belső nézetkülönbségeket. A 2017-es francia elnökválasztás republikánus indulóját meghatározó pártbeli előválasztás pedig lehetőséget ad arra, hogy az indulók ne csak személyiségüket, hanem programjukat, így például az EU-hoz vagy a Nemzeti Fronthoz való viszonyukat is megmérettessék. Hogy ebből Sarkozy vagy riválisa, Alain Juppé exkormányfő kerül-e ki győztesen, arra még várni kell, de az izgalom garantált.