Kanada: mégis vízumkényszer a magyarországi választások után?

Bár Ottawának hivatalosan nem áll szándékában a vízumkényszer bevezetése, tiszségviselők szerint erre az áprilisi magyarországi választások után feltehetőleg sor kerül. A nagyszámú roma menedékkérő megállítását célzó intézkedést azért halasztják a választások utánra, hogy ne adjanak muníciót a „szélsőséges pártoknak” – írja a Globe and Mail.

Ismét a Magyarországgal szembeni kanadai vízumkényszer esetleges újbóli bevezetéséről ír a kanadai sajtó, ezúttal a Torontóban szerkesztett Globe and Mail internetes kiadása, amely azt is tudni véli,  hogy az ottawai kormány, ha elszánja rá magát, ezt az intézkedést majd csak a magyarországi parlamenti választások után rendelné el.

A cikk az egyik romaellenes támadásról elhíresült Tatárszentgyörgyön készült riporttal indul és zárul. Megjegyzi , hogy a romaellenes támadások az ősszel megritkultak, de sokan attól félnek, hogy az áprilisi választások után ismét kiújulnak. A szerző, Doug Saunders megszólaltatja a tatárszentgyörgyi Csorba Erzsébetet, akinek meggyilkolták férjét és gyermekét. Mint a Globe and Mail írja, az asszony Magyarországon akar maradni, „dacolva a szélsőjobboldali Magyar Gárda milíciával, amely feltehetően a gyilkosságokat elkövette”. Szomszédjai közül sokan azonban egy másik, egyre népszerűbb módszert fontolgatnak: elmenekülni külföldre, ami nagyon gyakran Kanadát jelenti. Ez mély aggodalmat keltett Ottawában, ahol a tisztségviselők azt mondják: valószínűleg vízumkorlátozást vezetnek be az idén Magyarországgal szemben.

Magyarországról érkezik az észak-amerikai országba a harmadik legtöbb menedékkérő. Stephen Harper kormánya valószínűleg elő fogja írni a magyar állampolgárok számára, hogy a budapesti konzulátuson kérvényezzenek beutazási vízumot. Miután a vízumkérelem drága, várható, hogy a jelentős lélekszámú kanadai magyar közösség sok tagja tiltakozni fog az intézkedés ellen – olvasható a cikkben.

A kanadai kormánynak hivatalosan nincsenek erre vonatkozó elképzelése, de tisztségviselők azt mondják, a korlátozásokat feltehetőleg bevezetik az áprilisi, magyarországi választások után, és azért nem előtte, hogy ne adjanak muníciót a romaellenes szélsőséges pártoknak – olvasható a lap internetes kiadásában.

A korlátozások hasonlóak lesznek azokhoz, amelyeket Csehország és Mexikó ellen vezettek be tavaly nyáron. Csehország esetében ugyancsak a roma menedékkérők megállítása volt a cél.

Alapnak a kanadai állampolgársági és bevándorlási hivatal által megadott adatai szerint 2008-ban, vagyis abban az évben, amikor a magyarok először utazhattak vízum nélkül Kanadába, 285 magyar állampolgár kért menedékjogot. Már a romák elleni gyilkosságsorozat kezdete után, tehát tavaly, de nem is az egész évet számítva, hanem csak szeptemberig csaknem megötszöröződött, 1353-ra nőtt a menedékkérők száma, és a legutóbbi négy hónapban valószínűleg még több volt. A kanadai hatóságok tavaly minden kérelmet elutasítottak, mondván, hogy magyar állampolgárok bárhol szabadon letelepedhetnek az Európai Unióban.

Kanada egyre elérhetetlenebb lesz a menekültek számára
Canadian Alliance leader Stockwell Day is silhouetted as he waves to the crowd at a campaign rally a day before the expected election call in Hull, Quebec, October 21, 2000. [Prime Minister Jean Chretien is set to call the election tomorrow for a vote on November 27.]
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.