Kampánykánikula lavinával
Rossz a lelkiismeretük a brit parlamenti képviselőknek, akik megkezdték világrekorddal felérő nyári szabadságukat. 82 nap – ebből 57 a munkanap –, azaz közel 12 hét múlva foglalják el újra helyeiket az alsóházban. A többi brit földi halandó egész éves szabadsága is csak 20 munka- és 8 pihenőnap.
Az elmúlt hetekben ugyan elcsendesedett, de nem múlt el a belpolitikai életet tavasszal beárnyékoló költségtérítési botrány. A háttérben most folyik a Sir Thomas Legg ügyvéd, korábbi whitehalli főhivatalnok vezette vizsgálat. Szeptemberben kerül nyilvánosságraAz ennek alapján készülő jelentés, de a skandalum nyomán számos képviselő jelentette be, hogy nem indul a jövő évi választáson és eddig 182-en fizettek vissza különböző összegeket az államkincstárba, mintegy félmilliárd font értékben. Az alsóházi küldöttektől elvárják, hogy nyáron is rendszeresen olvassák el e-mailjeiket, hátha a 2004-2008 közötti költségelszámolásokhoz adatkiegészítésre lesz szükség.
A közvélemény negatív fogadtatásban részesítette a hosszú (igaz, nem forró) nyári szabadság hírét, annak ellenére, hogy a képviselők fogadkoztak, jelentős időt szentelnek választókerületi kötelezettségeiknek. Máris megalakult egy mozgalom, a 38 fok - senki nem érti pontosan, mit rejt a név, de állítólag ez az a billenőpont, amely a lavinákat kiváltja, - amely rajta tartja a szemét az egyes képviselőkön. A csoport a legdirektebb formában számon kéri, vajon mennyi időt töltenek választókerületeikben, végeznek- e politikai munkát, mellékállásukkal foglalkoznak, vagy merészelikea napon süttetni a hasukat. Az aktivistákon kívül a nyilvánosság is megbízást kapott a „Holiday Watch" néven futó megfigyelésre.
Hol van már az az idő, amikor kormányfő, - Tony Blair -, olasz arisztokraták toszkánai birtokain, illetve Sir Cliff Richard barbadosi villájában töltötte nyári szabadságát! A puritán Gordon Brown, aki korábban minden évben az Egyesült Államokba utazott vakációra, a csapadékos idő ellenére sorozatban harmadszor marad a szigetországban. Hírek szerint ezúttal a vadregényes Lake Districtre esett a választása. David Cameron, az ellenzék vezére, aki a napokban kifejtette, a hosszú nyári szabadság csak még jobban tönkreteszi a politikusok jóhírét, a közhangulattal dacolva Bretagne-ban és Görögországban heveri ki fáradalmait.
Munkáspárti vezetők üdülését még jobban megzavarhatja, ha a közvélemény-kutatásokat igazolva a holnapi (csütörtöki) észak-norwichi parlamenti pótválasztáson a Labour elveszíti 5500 fős többségét. Egy elemzés szerint a jövő évi parlamenti választás után a 646 képviselőnek legalább a fele tűnik el a süllyesztőben, mert lemondásra kényszerül vagy elveszíti a mandátumát.