Kampánybeszéd a kongresszusban
Választási évben nem is szokott ez másként lenni: az elnök hivatalosan az alkotmányban rögzített feladatát teljesíti, amikor megjelenik a kongresszus előtt, és a képviselőknek beszámol az „unió állapotáról.” Ám az elmondottak inkább annak a 40-50 millió nézőnek szólnak, akik a várakozások szerint figyelemmel követik majd Barack Obama szavait. Az elmúlt egy év értékelése mellett ezért az elnök várhatóan a novemberig tartó időszakra kijelöli az elvi irányvonalakat, konkrét javaslatokat is tesz, és persze arra is utal, újraválasztása esetén mit várhatnánk tőle a második mandátuma alatt.
A beszéd középpontjában az amerikai gazdaság helyzete lesz – derül ki abból a videóüzenetből, amelyet szombaton küldött támogatóinak Obama, illetve az amerikai lapok szerint ezt erősítették meg azok a források is, akik ismerik a beszéd tartalmát. Az elnök a tavaly december elején, a Kansas államban található Osawatiomie-ban elmondottakat folytatva éles határvonalat húz majd a saját maga, illetve a republikánusok által képviselt gazdaságpolitika között. Az elemzők szerint eddigi legfontosabb kampány-, illetve gazdasági beszédében decemberben Obama világossá tette, hogy szerinte az az elmélet megbukott, hogy ha a gazdagoknak jobban megy, akkor az majd „leszivárog”, és mindenki javát szolgálja. Úgy véli, a középosztálynak segítségre van szüksége, hogy mindenki egyenlő esélyekkel induljon az életben. (Akkor sokan megjegyezték: a fordulatok, célkitűzések meglehetősen hasonlítanak az ősszel felbukkant, baloldalinak nevezett „térfoglaló” mozgalmak egyes követeléseihez).
A CNN értesülése szerint ennek megfelelően a beszédben Obama megint a gazdagok megadóztatását, illetve a George W. Bush által a vagyonosoknak 2001-ben és 2003-ban adott adókedvezmények kivezetését javasolja majd. Szóba kerülhet a Warren Buffet milliárdos mágnásról elnevezett „Buffet-szabály” is, mely szerint az, aki egymillió dollárnál többet keres, az nem adózhatna kisebb kulccsal, mint egy alkalmazottja.
Ez a kérdés most egyébként nagyon is foglalkoztatja az amerikai választókat. Mitt Romney republikánus elnökjelölt-aspiráns, volt massachussettsi kormányzó épp kedden, a beszéd napjára időzítve hozta nyilvánosságra adóbevallását, mely szerint az elmúlt két évben 45 millió dollárt keresett. És mindez után csak 15 százalék adót fizetett, ami sokkal alacsonyabb kulcsot jelent, mint amellyel a bérből és fizetésből élő amerikaiak adóznak, a befektetésekből származó jövedelem adókulcsa ugyanis kedvezményes.
Obama javaslatai között valószínűleg ott lesz a bajba került lakáshitelesek megsegítése is, a Fehér Ház szerint ugyanis másképp nem lehet újra beindítani az ingatlanpiacot, ami az egész gazdaságra hatással lesz. A New York Times az elnök egyik múlt heti kampányrendezvényen tartott beszédéből idézett, amely szerint a kormány gazdaságban játszott szerepéről alkotott elképzeléseinek előzménye a közmunka: a csatorna- és autópálya-építések, illetve a mezőgazdasági, természettudományi és mérnöki főiskolák alapítása az 1800-as évek végén. Obama fontos célként határozza meg, hogy az ipari termelés újjáéledjen az országban, és egyre több termékre kerüljön rá „Made in America” felirat. Azok a vállalatok, amelyek visszaviszik Amerikába a külföldre telepített termelést, adókedvezményekre számíthatnak, a tartósan munkanélküliek és a veteránok lehetőségein Obama pedig képzési programokkal segítene. (A munkanélküliség lassan csökken, ám továbbra is nyolc százalék felett van: ez a kampány egyik legfontosabb témája.)
A beszédben szó lesz a megújuló energia támogatásáról, illetve a „kellemetlen” országoktól való energiafüggőség csökkentéséről is, így kemény megjegyzések várhatóak Iránnal kapcsolatban is. Számíthat erőteljes szavakra Kína is: a CNN forrásai szerint Obama egy munkacsoport felállítását szorgalmazza majd, amelynek az lenne a célja, hogy figyelje az ázsiai óriást, és tartassa be vele a kereskedelmi szabályokat.
Kampány van, és az évértékelés is ennek része. Ezt az elnök programja is bizonyítja: szerdán, a beszéd utáni napon azonnal háromnapos turnéra indul, amelyben öt, a választások szempontjából kulcsfontosságú államot látogat meg, hogy személyesen is nyomatékosítsa üzenetét.