Kaliforniát a Facebook menti meg?
A kaliforniai honatyák máris azon vitatkoznak, mire költsék majd a Facebook tőzsdei bevezetéséből származó többletbevételt: a demokraták a szociális kiadásokat fedeznék belőle, a republikánusok a hiányt csökkentenék – írja a washingtoni Politico.
A súlyos pénzügyi zavarokkal küszködő állam arra számít, hogy a részvényekkel rendelkező, hirtelen milliomosokká váló Facebook-alkalmazottaktól származó jövedelemadó segíteni fogja a költségvetést. A pontos összeget, amennyivel a Facebook miatt emelkednek a bevételek, soha nem lehet majd kiszámítani, ám a remények nem alaptalanok: az állam bevételei nagyon megugrottak 2006-ban is, két évvel a Google tőzsdei bevezetése után. 2000-ben és 2001-ben, a dotkom-láz idején is megugrottak a bevételek.
Elemzések szerint az eladott Google-részvények után befizetett adók akkor több százmillió dollár bevételt jelentettek az államnak. Egy becslés szerint 16 Google-tulajdonos által adóként befizetett 380 millió dollár háromezer állami alkalmazott fizetésére volt elég.
„Nem tudjuk, mekkora lesz az összeg, de ha annyira jelentős, mint azt jósolják, akkor a nagyon hálás állam nevében boldogan elmegyek Mark Zuckerberg házához, megpucolom az ablakait, és még a füvet is lenyírom" mondta viccelődve Jerry Brown kormányzó pénzügyi szóvivője újságíróknak.
A Facebook a hét elején jelentette be, hogy ötmilliárd dollár értékben bocsát ki részvényeket, és valószínűleg májusban megjelenik a tőzsdén. Becslések 75 és 100 milliárd dollár közé teszik a cég értékét.
A vártnál nagyobbat esett a munkanélküliség
Ma egyébként nem csak Kalifornia kapott jó híreket: a vártnál sokkal több, 243 ezer új munkahely keletkezett januárban az Egyesült Államokban, ezzel a munkanélküliség 8,5 százalékról 8,3 százalékra esett vissza. Az egyre nagyobb fordulatszámon pörgő elnökválasztási kampánynak kulcskérdése a gazdaság helyzete és a munkanélküliség, sokak szerint Barack Obama újraválasztására a legnagyobb veszélyt a magas munkanélküliség jelenti.