Kakaóba fulladó ország
A káosz és a törvénytelenség kezd eluralkodni Abidjanban, Elefántcsontpart legnagyobb városában. Laurent Gbagbo fegyveresei házról házra járnak, és otthonuk felgyújtásával, kifosztásával fenyegetik azokat a minisztereket és politikusokat, akik a 2010 novemberi elnökválasztás győztese, Alassane Outtara mellett foglaltak állást. Outtara ugyanis hiába nyerte meg a választásokat, Gbagbo érvénytelenítette az eredményeket, és máig hatalomban maradt.
– A nyugat-afrikai országgal szemben gazdasági szankciókat léptettek életbe, az emberjogi csoportok pedig rendszeresen tájékoztatnak a Gbagbo fegyveresei által végrehajtott emberrablásokról és gyilkosságokról. Ám semmi sem változik – meséli az öt éve Elefántcsontparton élő Ágai Zoltán.
Az abidjani EU-misszió magyar diplomatája hozzátette: mostanáig két ország maradt Gbagbo támogatói között, Dél-Afrika és Angola. Ám néhány hete az Afrikai Unió is kinyilvánította, hogy Outtarát tekinti elnöknek, így Dél-Afrika jelezte, ezt tekinti irányadónak, majd csatlakozott hozzá az angolai külügyminiszter is.
A magára maradt Gbagbo polgárháború kirobbantásával fenyegetőzik. Ehhez minden eszköze megvan, hiszen a hadsereg vezérkara őt támogatja. Viszont csak az ország kisebbik részét, a fővárost is magában foglaló déli vidéket felügyeli.
A zűrzavaros helyzet a gazdaságot szinte megbénította, a bankok is zárva tartanak. A nemzetközi közösség által elrendelt embargó miatt nem működik a több mint 20 millió lakosú ország két legnagyobb kikötője, és a raktárakba szorult mintegy 450 ezer tonna kakaó, a tavalyi termés háromötöde. Hamarosan új szállítmány érkezik, de azt már nincs hová tenni. A világ kakaótermelésének 40 százalékát adó Elefántcsontpart „belefullad” saját export-cikkébe, miközben a lakosság éhezik.
Az ENSZ 32 millió dolláros humanitárius segélyt ajánlott fel, de ebből csak 7 millió érkezett a helyszínre. Az elmúlt négy hónapban 440 embert gyilkoltak meg, a világszervezet becslései alapján egymillióan menekültek el az országból. Tízezer ENSZ-kéksisakos és ezer fős francia katonai kontingens próbálja fenntartani a rendet, de a fővárosban inkább csak Gbagbo fiatal milicistáit látni. Ők ellenőrző pontokat állítottak fel, találomra megállíthatnak bárkit; előfordul, hogy diplomata rendszámú gépkocsiból rángatnak ki embereket. A kettős hatalom a káosznak kedvez.