Kairóban letépték az izraeli zászlót
A demonstráció egyik résztvevője felmászott a konzulátus épületére, letépte az izraeli zászlót, és hazája, Egyiptom nemzeti lobogóját tűzte a helyére – írja a BBC.
Izrael korábban már bocsánatot kért annak az öt egyiptomi rendőrnek a haláláért, amelyet egy válaszcsapásban ölt meg az izraeli hadsereg. Ezt azután hajtották végre, hogy csütörtökön Eilatnál, az izraeli-egyiptomi határon iszlám szélsőségesek tüzet nyitottak több, civileket szállító buszra is, összesen nyolc halálos áldozatot hagyva maguk után. Az izraeli hadsereg tűzzel válaszolt, majd – átkelve a határon – hajszát indított az elkövetők után – az ezt kísérő harcokban vesztette életét az öt egyiptomi rendőr.
Kairóban azóta már a második napja gyűlnek össze tüntetők az izraeli nagykövetség épületénél, elégtételt és az izraeli nagykövet azonnali kiutasítását követelik. A szombat éjjel tartott második demonstráció egyik résztvevőjének ezzel kapcsolatban sikerült egy szimbolikus gesztusra is ragadtatnia magát: miután a tömeg ledöntötte az épület koré vont kordont, felmászott a nagykövetség épületére, amelyről letépte az izraeli zászlót, csak hogy az egyiptomi nemzeti lobogót tűzhesse ki a helyére. Az egyiptomi katonai rendőrség kivezényelt egységei nem léptek közbe a magánakció leállítására.
Bár Ehud Barak izraeli védelmi miniszter – ahogy kollégája, Avigdor Lieberman külügyminiszter hivatala is – már szombaton bocsánatot kért az öt egyiptomi rendőr halála miatt, reakciója tanúsága szerint az egyiptomi kormány nem elégszik meg ezzel. Bocsánatkérésében Barak egyébként megígérte, hogy az izraeli és az egyiptomi hadsereg egy közös bizottságban vizsgálja ki az incidenst.
Az egyiptomi-izraeli kapcsolatok rég nem látott mélypontra süllyedtek azóta, hogy Hoszni Mubarak elnök rezsimjét februárban elsöpörte az arab tavasz. A több mint harminc éve, 1979-ben megkötött békeszerződésre nem csak az jelenthet veszélyt, hogy Kairóban esetleg egy Mubarakénál kevésbé Izrael-barát kerül kormányra, hanem az is, hogy az elnök bukása óta a két ország határvidékén, a Sínai-félszigeten egyre inkább a szélsőségesek kezébe kerül az irányítás – jegyzi meg kommentárjában a brit közszolgálati médium. Egyiptom mellett az arab országok közül Izraelnek eddig csak Jordániával van békeszerződése, amelyet Bill Clinton amerikai elnök égisze alatt 1994-ben írtak alá.