Kadhafi alkut ajánl
Kész tárgyalóasztalhoz ülni Moammer Kadhafi líbiai vezető a hatalom átadásáról – jelezte a líbiai vezető szóvivője, Musza Ibrahim informatikai miniszter, akinek vasárnapi bejelentése szerint azrezsimet képviselő küldöttséget Szaadi, Kadhafi egyik fia vezetné. Ibrahim az AP amerikai hírügynökségnek azt mondta, hogy Kadhafi még mindig Líbiában tartózkodik, és pénteken, Tripoliban találkozott vele utoljára személyesen. (Azt a szombati hírt, hogy Kadhafi egy hat páncélozott Mercedesből álló gépkocsikonvojjal Algériába menekült volna, minden érintett cáfolta.) Az ellenzéki Átmeneti Nemzeti Tanács (NTC) – amelynek llegitimitását világszerte egyre többen ismerik el - Kadhafi megadását szabja feltételül a tárgyalásokhoz.
Bár a hatalomátadásról szóló ajánlat kissé megkésettnek tűnik egy olyan politikus részéről, akinek Tripoli hétfői bevétele után már csak egy-két jelentősebb központ van a kezén, szakértők szerint Kadhafinak van még adu a kezében. Ez az ütőkártya nem más, mint Líbia vízutánpótlása: az a sivatag alatti vezetékhálózat, amely fosszilis vizet dolgoz fel és szállít és az ország déli részéről a fővárosba és a keleti Bengáziba.
Ami a vizet illeti, Tripoli meglehetősen nagy bajban van: a víz a fővárosban és máshol is az egyik fő hiánycikk az üzemanyag mellett. Nemsokára mind a kettőből bőséges utánpótlás érkezik - ígérik a több napi ínség után a felkelők.
Líbiában egyre több olyan esetre derül fény, amelyre könnyedén a háborús bűn gyanúja vetülhet. Tripoli déli részén vasárnap ötven szénné égett holttestre bukkantal egy raktárban. A Szalah al-Din negyed lakói azt állítják, az áldozatokat Kadhafi fiának, Hamisznak a katonái végezték ki, nem sokkal azelőtt, hogy kedden elhagyták volna a közelben fekvő katonai bázist. A Human Rights Watch ennek kapcsán azt állítja, a rezsimhű egységek 17 foglyot öltek meg a Tripoli ostroma előtti napokban, de találomra végeztek ki több tucatnyi civilt is. (Pénteken több mint kétszáz, már oszladozó holttestet találtak az egyik fővárosi kórházban.) Omar Bani, a felkelők katonai szóvivője ennek kapcsán bejelentette, ötvenezer olyan fogoly lehet, akiket a forradalom terjedését megakadályozandó az elmúlt hónapokban őrizetbe vettek, és sorsukról azóta semmit nem tudni. „Mintegy 57-60 ezer embert tartóztatott le a rezsim. Tízezer foglyot már kiszabadítottunk. Hol vannak a többiek? - tette fel a kérdést Bani, hozzáfűzve, katasztrófával érne fel, ha az eltűnt foglyokat lemészárolták volna.
Ezzel párhuzamosan az NTC a végső katonai győzelemre készül, amelynek döntő állomása Szirte bevétele lenne. Kadhafi szülővárosa felé tartva a felkelők szombat délután Bin Dzsavadot kerítették hatalmukba, és már el is indultak a tőle mindössze 100 kilométerre fekvő Szirtéig. Ennek vezetése leült ugyan tárgyalni a békés megadásról, de a megállapodás végül elmaradt. A szimbolikus mellett Szirtének stratégiai jelentősége is nagy: félúton fekszik a Tripolit a keleti országrész központjával, Bengázival összekötő autópályán, így amíg a rezsim kezén van, az NTC nem tudja kiterjeszteni valódi hatalmát mind a két országrészre.