Kadhafi a végső ostromra készül
Az új harcok azután törtek ki, hogy Moammer Kadhafi egységei kormányellenes lázadóktól az elmúlt napokban elszenvedett vereségek után egyre inkább visszaszorulnak a fővárosba. A lázadók szombaton már teljesen elfoglalták a Tripolitól mindössze 50 kilométerre lévő, stratégiai fontosságú az-Závija városát.
Helyi lakosok szerint vasárnapra virradóra Tripoli több kerületében összecsapások zajlottak Kadhafi katonái és a kormányellenes felkelők között. Vasárnap hajnalban - közép-európai idő szerint négy óra után - további négy erőteljes detonáció rázta meg a líbiai főváros központját, amely felett repülőgépek húztak el.
Előzőleg Musza Ibrahim kormányszóvivő elismerte, hogy a városközponttól nem messze, több kerületben harcok voltak, de állítása szerint a kormányerők félórás tűzharcban legyőzték a lázadókat, s többeket őrizetbe vettek, köztük algériai, tunéziai és egyiptomi állampolgárokat. A kormányerők ellenőrzés alatt tartják a helyzetet - hangoztatta az állami televízióban sugárzott nyilatkozatában.
A lázadókat vezető Átmeneti Nemzeti Tanács (NTC) elnöke, Musztafa Abdel-Dzsalíl az al-Dzsazíra arab tévécsatornának nyilatkozva viszont közölte, hogy a NATO-val együttműködve szombat este megkezdték első támadásukat Tripoli ellen. Musztafa Abdel-Dzsalíl szerint a műveletet a ramadán muzulmán böjti hónap húszadik napjára - szombatra - időzítették, s összehangolták a NATO-val, arab szövetségeseikkel és a Tripoliban lévő lázadókkal.
Egy ellenzéki aktivista Tripoliban úgy nyilatkozott, hogy a lázadók körbezárták a fővárosi Mitiga légitámaszpontot és annak ellenőrzéséért továbbra is harcokat vívnak a kormányerőkkel. Az aktivista elismerte, hogy a tripoli Kadah kerületben és másutt több lázadó életét vesztette.
A szembenálló felek állításait független forrásból egyelőre nem lehetett ellenőrizni. Amennyiben az ellenzék mégis megkezdte a Tripoli elleni támadást, úgy ez az első ilyen hadművelete a kormányellenes lázadás fél évvel ezelőtti kitörése óta.
Az ellenzéki nyilatkozatok elhangzása után néhány órával Kadhafi a líbiai állami televízióban sugárzott hangfelvételén felszólította híveit, vonuljanak fel milliószámra a lázadás által lerombolt városok felszabadítására. Kadhafi a felkelőket ügynököknek, árulóknak és patkányoknak titulálta, s azt állította, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök líbiai ügynökei - vagyis a lázadók - révén szeretné megszerezni a líbiai olajkincs feletti ellenőrzést.
Egy nagyszabású fordulatot végrehajtva Tunézia ezzel párhuzamosan az átmeneti nemzeti tanácsot ismerte el a líbiai nép egyetlen törvényes képviselőjeként - közölte a tuniszi külügyminisztérium. A lépés jelentős fordulat Líbia nyugati szomszédjának politikájában, Tunézia ugyanis a több hónapja tartó líbiai kormányellenes lázadás során mindeddig semlegesen viselkedett Kadhafi rendszerével és annak ellenzékével szemben. A Bengáziban székelő NTC-t Franciaország és Olaszország az elsők között ismerte el Líbia törvényes kormányaként, később az Egyesült Államok is követte példájukat.
Kadhafi egyik fia, Szeif al-Iszlám Kadhafi pedig azt hangoztatta az állami tévében vasárnap kora reggel bemutatott felvételen, hogy a Kadhafi-rendszer nem adja fel a harcot, egyúttal párbeszédre szólította fel a lázadókat. Kadhafi fia erről több tucat fiatal előtt szónokolt, a tévé szerint szombaton.